Śrubki w cenie Mercedesa

W aucie tym znajduje się 1 400 śrubek. Każdą z nich wyprodukowano ręcznie z tytanu i naznaczono logo włoskiej marki. Jedna sztuka warta jest 80 dolarów, czyli około 260 zł. Wszystkie kosztują 365 tys. zł. O jakim aucie mowa?

Testy zderzeniowe supersamochodów

O piekielnie szybkim i arcyekskluzywnym supersportowcu z Włoch - Pagani Huayrze. Horacio Pagani - twórca auta - chciał, by dosłownie każdy element auta był wyjątkowy. Jak zaplanował, tak zrobił. Ekskluzywne są nawet śruby, które łączą poszczególne elementy auta. W jednej Huayrze znajduje się ich 1 400, a każda sztuka kosztuje średnio 80 dol. Łączny koszt wszystkich śrubek to 112 tys. dolarów, czyli ponad 350 tys. zł. Ale nie są to zwyczajne śruby.

Każda z nich została wykonana z tytanu. Materiał ten został wybrany nieprzypadkowo - jest niezwykle trwały i przy tym stosunkowo lekki. Przy liczbie 1 400 egzemplarzy wpływ na masę auta był zauważalny. Na każdej ręcznie wyprodukowanej śrubie znalazło się logo włoskiej marki.

Do niedawna za Huayrę trzeba było zapłacić 1,23 mln dolarów. Jednak na przełomie lutego i marca cena wzrosła do 1,48 mln, czyli około 4,5 mln zł (cena nie zawiera lokalnych podatków).

>>> Jakie auta można kupić za śruby od Huayry? <<<

Do napędu auta służy 6-litrowy, 12-cylindrowy silnik od AMG. Zaklęte w nim 700 KM mocy i 1 000 Nm maksymalnego momentu obrotowego pozwalają rozpędzać ważące 1 350 kg auto do setki w 3,2 s.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.