Salon Genewa 2013 | Suzuki SX4

Stwierdzenie, że od tego modelu zależy przyszłość Suzuki, jako producenta samochodów, to przesada, jednak nowe SX4 powinno odnieść sukces, jeśli firma chce pozostać obecna w Europie. Jak jest do tego przygotowane?

Pierwsza generacja SX4, produkowana od 2006 roku, sprzedawała się na tyle dobrze, ze Suzuki postanowiło nie zmieniać nazwy i właśnie pochwaliło się drugą generacją samochodu, będącego czymś pomiędzy klasycznym hatchbackiem i crossoverem segmentu C.

Suzuki SX 4 1.6 4WD | Test

No właśnie, ale czy jest się czym chwalić? Liczby mówią, że tak. Suzuki poprawiło niemal wszystkie największe mankamenty, jakie wytykaliśmy jego poprzednikowi. Po pierwsze, zwiększono znacznie wymiary, rozstaw osi o 10 cm (260 cm), a długość o prawie 20 cm (430 cm). To wpłynęło na ilość miejsca w środku, ale i pozwoliło znacząco powiększyć bagażnik. Pierwsza generacja SX4 mieściła w kufrze jedynie 270 litrów, nowa połknie 430 l. Nowe SX4 mierzy 157 cm wysokości, centymetr mniej od poprzednika i 3 cm mniej, niż Nissan Qashqai. Cieszy nowe wnętrze, znacznie ładniejsze i lepiej wykonane, niż w pierwszym SX4.

Pod maską niewiele się zmieni. Jedyną jednostką benzynową będzie 1.6 bazujący na dotychczasowym M16A. Suzuki twierdzi, że w silniku zmniejszono tarcie i masę. Miejmy nadzieję, że poprawiono też jego apetyt na paliwo, który w warunkach miejskich często jest dwucyfrowy. Alternatywą dla oszczędnych i robiących spore przebiegi jest silnik wysokoprężny, też o pojemności 1,6 litra.

Jak na Suzuki przystało, nowe SX4 także będzie można zamówić z napędem obu osi. Firma opracowała nowy układ obsługiwany pokrętłem na konsoli centralnej. Kierowca będzie mógł wybrać tryb sportowy, zimowy lub automatyczny, z możliwością blokady.

Do sukcesu trzeba czegoś więcej, niż tylko obszernego wnętrza i oszczędnego silnika. Samochody kupuje się oczami, a stylistyka nowego SX4 mówiąc delikatnie nie powala na kolana. Nowy SX4 trafi do sprzedaży w Polsce jesienią (prawdopodobnie w listopadzie). Wtedy będzie można go ocenić "na żywo".

>>> Suzuki SX4 - z napędem na przód, lub na obie osie - ogłoszenia <<<

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.