Mercedes CLA - nowa gwiazda z Węgier

Mercedes CLA "Concept Style Coupé" - tak, póki co, nazywa się nowa, kompaktowa limuzyna, którą Mercedes właśnie zaprezentował na targach w Szanghaju

Mercedes CLS 350 | Test

Na początku kwietnia Dieter Zetsche, szef Daimlera ogłosił akcjonariuszom rekordowy zysk sześciu miliardów euro i 1,36 mln sprzedanych samochodów w 2011 roku. Mercedes nie ma zamiaru zwalniać tempa. Wszyscy czekają na nową A-klasę, którą ludzie od marketingu nazwali "najodważniejszym Mercedesem wszechczasów". Ma to być broń przeciwko BMW serii 1 i Audi A3. Teraz dodatkowo na bazie A-klasy ma powstać limuzyna. Auto pojawi się w sprzedaży rok przed konkurencją z Monachium i Ingolstadt. Zarówno BMW (1 GT) jak i Audi (A3 Sportlimusine) planują podobne modele.

CLA to bardzo oryginalnie wyglądający samochód. Szef biura stylistycznego Gorden Wagener jest bardzo zadowolony ze swojego najnowszego projektu. W tekście prasowym używa się górnolotnych określeń w stylu: "zapierające dech w piersiach proporcje" czy "wspaniale wyrzeźbione kształty". No i faktycznie, Mercedes może się podobać, tylko określenie kompaktowa limuzyna jakoś jest na wyrost. W końcu CLA ma 4,63 metra długości.

Technicznie Mercedes CLA będzie oferował wszystko to, czego auta z gwiazdą na masce do tej pory w tej klasie nie miały, np. małe silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa, skrzynie biegów z podwójnym sprzęgłem czy napęd na cztery koła. Model wystawiony na targach jest wyposażony w te wszystkie nowości: ma dwulitrowy silnik benzynowy z turbodoładowaniem, siedmiobiegową skrzynię z podwójnym sprzęgłem i napęd na cztery koła.

Model CLA produkowany będzie w węgierskiej fabryce Kecskemet. Ceny prawdopodobnie rozpoczynać będą się od 28 000 euro. Premiera rynkowa koniec 2012 roku.

Martin Śliwa

ZOBACZ TAKŻE:

Mercedes SL | 60 lat legendy

Mercedes G-klasa po liftingu. Wiecznie młoda?

Ogłoszenia | Mercedes

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.