Autostrada A2 droższa na majowy weekend

Kosztowny prezent wielkanocny zafundowała kierowcom Autostrada Wielkopolska. Od 23 kwietnia za przejazd z Konina do Nowego Tomyśla trzeba będzie zapłacić o 3 zł więcej. Firma uruchamia także poboru opłat za przejazd najnowszym odcinkiem do Świecka

A jednak. Pierwszego kwietnia zażartowaliśmy, że opłaty za przejazd autostradami na Euro 2012 ostro poszybują w górę ( Miało być taniej, będzie drożej ). Jak się dzisiaj okazuje wiele się nie myliliśmy. Po marcowych podwyżkach na A4 ( od marca drożej na A4 ), jakie zafundowała nam spółka Stalexport Autostrada Małopolska, także Autostrada Wielkopolska podnosi stawki. Na każdej bramce, a z Konina do Nowego Tomyśla są trzy, trzeba będzie zapłacić o 1 zł więcej (14 zamiast 13 zł). Stawka, jaka będzie obowiązywała od 23 kwietnia (22 gr./km.) jest najwyższa w kraju. Na A1 to 16 gr. za kilometr, na A4 15 gr., na A2 zarządzanym przez GDDKiA 20 gr.

Tych dróg nie zbudujemy na Euro 2012

Autostrada Wielkopolska podwyżki tłumaczy inwestycjami i budową węzłów w Nagradowicach i Gołaskach, przy budowanej właśnie obwodnicy Poznania. Na tym jednak nie koniec zmian. Od 23 kwietnia zacznie także obowiązywać próbny okres poboru opłat za przejazd odcinkiem Nowy Tomyśl - Świecko. Choć zarządca jest ten sam, zmienia się system opłaty. Na wjeździe kierowca będzie musiał wziąć bilet, a zapłaci przy zjeździe z autostrady. Na razie system będzie testowany. Opłaty wejdą w życie 20 maja. Ile wtedy będzie kosztował przejazd autostradą A2 z Warszawy do Świecka? Odcinki zarządzane przez GDDKiA (ok. 100 km) to wydatek 19,81 zł. Płatne na bramkach trzy odcinki z Konina do Nowego Tomyśla to kolejne 42 zł. Z Nowego Tomyśla do Świecka ok. 23 zł. Razem 84,81 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt paliwa. Niewiadomo, dlaczego Autostrada Wielkopolska na razie milczy w sprawie podwyżek. Informacji na ten temat nie znajdziecie na internetowych stronach AW. Wczoraj pytaliśmy o zmiany cen kasjerki na bramkach. Z uśmiechem na ustach poinformowały nas, że na razie nic nie wiedzą na ten temat.

Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad faktycznie pracuje nad projektem obniżenia stawek ( Czy autostrady będą tańsze? ) za przejazdy swoimi odcinkami dróg (A2 Stryków - Konin). Wymusza to na niej Unia Europejska, która współfinansowała budowę tych odcinków.

Juliusz Szalek

ZOBACZ TAKŻE:

Polskie drogi - czarna dziura Europy

Nowy taryfikator mandatów od maja

Samochody - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.