Salon Genewa 2012 | Bertone Nuccio

Bertone zamierza uczcić swoje setne urodziny powrotem do przeszłości. W Genewie na stoisku tej firmy będzie można obejrzeć projekt Nuccio odwołujący się do lat 70. i będący hołdem dla Giuseppe Bertone, syna założyciela firmy

Niska klinowata sylwetka, długa przednia szyba pochylona pod dużym kątem i centralnie umieszczony silnik to cecha wspólna wielu włoskich prototypów początku lat 70. Do tej grupy zaliczała się także Lancia Stratos Zero pokazana po raz pierwszy w Turynie w 1970 roku. Jej nowoczesnym kształtom towarzyszyły niespotykane od dawna rozwiązania, jak na przykład przednia szyba pełniąca rolę drzwi. Także tylna klapa cechowała się nietypowym trójkątnym kształtem i otwierała ukośnie na bok. Choć wygląd obiecywał rakietowe osiągi to do napędu użyto małego silnika V4 1.6 (115 KM) z seryjnej Lancii.

Bertone Nuccio odwołuje się do prototypu sprzed ponad 40 lat, ale jest raczej inspirowany wyglądem Stratosa Zero, niż jego nową inkarnacją. Zamiast przez przednią szybę do wnętrza wsiada się konwencjonalnie, a sama sylwetka w dzisiejszych czasach nie robi już takiego wrażenia. Atmosferę może za to podgrzać silnik, gdyż tym razem zdecydowano się na potężny motor umieszczony centralnie. Zamiast głowić się nad napędami przyszłości Bertone zastosowało pasujące do kształtu auta V8 o pojemności 4,3 l. i mocy 483 KM.

Skąd nazwa? Bertone Nuccio to hołd złożony synowi założyciela firmy, Giuseppe "Nuccio" Bertone. To pod jego kierunkiem w 1970 roku powstał prototyp Lancii Stratos Zero.

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Salon Genewa 2012 | Nowości Lancii

Lancia Lybra (1999-2005)

Lancia Delta - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.