Salon Genewa 2012 | Ford B-Max, kolejne zdjęcie

Ford udostępnił nowe zdjęcie modelu B-Max. Niby jedno zdjęcie, a może wywołać lawinę komentarzy

Dlaczego? A dlatego, że w nowym modelu Ford zdecydował się na dość oryginalne rozwiązanie konstrukcyjne. Chodzi o brak środkowego słupka. Właściwie to nie brak, ale zintegrowanie tegoż właśnie elementu w drzwiach samochodu. Coś takiego, w modelu studyjnym nie jest niczym nadzwyczajnym, w wersji produkcyjnej auta można to uznać co najmniej za ciekawostkę.

Producent zarzeka się, że nie wpłynie to negatywnie na bezpieczeństwo podróżujących B-Maxem, jednocześnie dumnie podkreśla zalety takiego rozwiązania. Po pierwsze, brak środkowego słupka, w połączeniu z suwanymi tylnymi drzwiami, znacząco ułatwia dostanie się na tylną kanapę. Łatwiej też, w razie potrzeby, będzie można załadować do bagażnika długie, nieporęczne przedmioty.

Ford B-Max Concept | Galeria

A co z wytrzymałością takiej konstrukcji w przypadku kolizji? Ford zdradza, że w najważniejszych punktach nadwozia i drzwi zastosowano specjalną ultra wytrzymałą stal - pięciokrotnie mocniejszą od zwykłej - aby uzyskać wyjątkowo solidną i sztywną konstrukcję bez zwiększania jej masy. Na każdym etapie procesu przeprowadzano intensywne testy i analizy. W ciągu ostatnich 3 lat wykonano ponad 1000 szczegółowych komputerowych symulacji pod kątem zoptymalizowania odporności na uderzenie boczne. Wyniki symulacji potwierdzono w 50 rzeczywistych próbach zderzeniowych w bok pojazdu.

Co jeszcze wiadomo o nowym Fordzie? Na razie, niewiele. Ponieważ jednak zmiany zewnętrzne względem prototypu są kosmetyczne można założyć, że i wymiary nadwozia znacząco się nie zmieniły. Przypomnijmy, w wersji studyjnej - zbudowany na płycie podłogowej nowej Fiesty - B-Max mierzył 406 cm długości i 159 cm wysokości.

Jakich silników możemy spodziewać się pod maską? Na pewno trafi tam nowe, trzycylindrowe, benzynowe 1.0, które dzięki turbosprężarce oferować będzie moc od 100 do 125 koni mechanicznych. Z pewnością nie zabraknie też szerokiego wachlarza turbodiesli.

Auto zadebiutuje podczas salonu samochodowego w Genewie. Więcej szczegółów poznamy zapewne bliżej marcowej premiery.

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Ford Mondeo - pierwsze zdjęcia

Ford EcoSport - crossover dla rynków wschodzących

Ford Mondeo - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA