Odkorkować Zakopiankę za 5 mln zł

Aby ułatwić kierowcom podróż z Krakowa do Zakopanego i z powrotem, na lokalnych drogach zamontowano system zarządzania ruchem. Ma to zastąpić brak porządnej drogi w polskie Tatry

Autostrada | Instrukcja obsługi

Zakopianka to droga, której sytuacja jest beznadziejna. Dwa pasy ruchu w jednym kierunku są tylko na odcinku Kraków - Nowy Targ, dalej jest już tylko jeden wielki korek. Krążą legendy o innych drogach, którymi ponoć miejscowi omijają główną drogę, ale większość przyjezdnych kierowców boi się nieznanego i twardo obstaje przy Zakopiance nawet w takie dni jak powrót z sylwestra.

Perspektywy są niewesołe. Prędzej w Warszawie ruszy budowa trzeciej linii metra, niż Zakopianka doczeka się na całej długości standardów europejskich (i dwóch pasów w jedną stronę oczywiście). Plany są abstrakcyjne i mówią o 20 latach. Na drodze tej inwestycji stają też sami górale, gdyż włodarze drogi krajowej nr 47 (Rabka-Zdrój - Zakopane) poprowadzili trasę tak, że w samym Poroninie należałoby wyburzyć 18 domów. Droga tak, ale jakim kosztem pytają mieszkańcy?

Dwie dekady to sporo, w tym czasie jakoś trzeba sobie radzić. I tu z pomocą przyszedł system zarządzania ruchem, który kosztował 5 mln zł. Za te pieniądze postawiono tablice informujące kierowców o czasie przejazdu samą Zakopianką, jak i drogami alternatywnymi. Skąd system zna czas podróży konkretną trasą? Z kamer zamontowanych przy drogach przesyłana jest informacja o natężeniu ruchu, co daje możliwość obliczenia średniego czasu przejazdu.

Jak z tego korzystać? Przykładowo wyjeżdżając z Zakopanego mijamy tablicę mówiącą ile czasu zajmie dojazd do Krakowa Zakopianką (drogi nr 47, 7), a ile objazd przez Czarny Dunajec (958). Tam są kolejne podpowiadające, czy lepiej skręcić do Nowego Targu, czy może przez Jabłonkę do drogi nr 7. Z drugiej strony możliwy jest objazd Poronin - Nowy Targ przez Bukowinę Tatrzańską (961, 49).

Google Maps - Trasa Kraków - Zakopane może mieć kilka przebiegówGoogle Maps - Trasa Kraków - Zakopane może mieć kilka przebiegów za Google Maps

Trasę można zaplanować na stronie www.wtatry.eu . Znajdziemy tam także widok z kamer monitorujących lokalne drogi.

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Volkswagen Up! teraz z pięciorgiem drzwi

Hyundai i40 sedan | Galeria

Citroen Xsara - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.