Opel Zafira Tourer | Galeria

To ona przed laty pokazała, jak zręcznie zmieścić siedem osób w minivanie. W salonach pojawiło się trzecie wcielenie Opla Zafiry

Od 1999 roku Opel sprzedał w Europie ponad 2,2 mln egzemplarzy Zafiry.

Zapowiedzią nowej generacji minivana był prototyp Zafira Tourer Concept , zaprezentowany podczas tegorocznych targów w Genewie.

Nowa Zafira w zamyśle Niemców ma być bardziej "premium". Wyższa jakość wykończenia idzie tu w parze ze świeżą stylizacją, żywo nawiązującą do prototypu. Komu linie nadwozia wydają się zbyt grzeczne, ten może zamówić opcjonalny pakiet ospojlerowania OPC. Krok w krok za nadwoziem podąża projekt kokpitu, wykorzystujący pomysły z Astry, Merivy i Insignii (m.in. dwutonowe wykończenie, nastrojowe oświetlenie i środkowy schowek na szynach, zwany FlexRail). Podobnie jak w Citroenie C4, na liście opcji dostępna będzie panoramiczna przednia szyba, znacznie rozświetlająca kabinę.

Właśnie, a co z funkcjonalnością? Wnętrze nowej Zafiry umeblowano siedmioma fotelami. Siedzenia w drugim rzędzie przesuwają się w zakresie 21 cm (opcjonalnie 28 cm) i mają regulowany kąt pochylenia oparć, a pakiet Lounge Seating umożliwia przekształcenie środkowego miejsca w podłokietnik i przysunięcie skrajnych foteli bliżej siebie (o 5 cm). Łącznie w kabinie znalazło się ponad 30 schowków.

Opel Zafira trzeciej generacji korzysta z nowej płyty podłogowej o rozstawie osi równym 276 cm (+5,7 cm względem poprzedniczki). Przy pięciu osobach na pokładzie bagażnik mieści 710 litrów (+65 l), a po złożeniu foteli drugiego i trzeciego rzędu jego pojemność rośnie do 1860 l (+40 l). Na liście opcji nie zabrakło przydatnych siatek i przegródek oraz bagażnika rowerowego FlexFix, zdolnego "unieść" teraz nawet rower z napędem elektrycznym (ładowność do 100 kg). I co ciekawe, tylną klapę można otworzyć bez konieczności demontowania jednośladów.

Gamę silników Zafiry Tourer otwiera czerstwy, 1,8-litrowy benzyniak o mocy 115 koni. Pod maskę trafi także turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1,4 litra i mocy 120 lub 140 KM oraz 2-litrowy turbodiesel w trzech wersjach mocy (110, 130 i 165 KM). Każda z wersji zostanie seryjnie sprzężona z 6-biegową skrzynią ręczną (automaty na życzenie). Niedługo po debiucie w sprzedaży pojawią się także odmiany napędzane LPG i CNG. Pierwsza z nich skorzysta z 1,4-litrowego turbobenzyniaka o mocy 140 koni, druga zaś - z 1,6-litrowej, turbodoładowanej jednostki o mocy 150 koni.

Wysokoprężne wersje 2.0 CDTI zostały usprawnione pod kątem kultury pracy i niższego zużycia paliwa. Oszczędna, 130-konna wersja z pakietem ecoFlex dzięki dłuższym przełożeniom skrzyni biegów, niższemu o 10 mm prześwitowi czy aktywnej osłonie chłodnicy zużywa średnio - przynajmniej według deklaracji Opla - zaledwie 4,5 l/100 km.

Opel chce naszpikować Zafirę technologicznymi nowinkami. Wśród opcji znajdą się m.in.: aktywny tempomat, zawieszenie z selektywną kontrolą tłumienia, układ monitorujący martwe pole auta, asystent parkowania i pasa ruchu oraz system inteligentnego oświetlenia, monitorowania kolizji i rozpoznawania znaków. Nowa generacja kamery Opel Eye, którą wykorzystuje część pokładowej elektroniki, ma bardziej kompaktowe gabaryty, a co za tym idzie, w mniejszym stopniu ogranicza pole widzenia kierowcy.

Zwyczajem Opla, nowa Zafira Tourer będzie sprzedawany równolegle ze "starą" Zafirą II. Do salonów trafi w czterech wersjach wyposażenia: Enjoy, Cosmo, Business Edition i Sport.

Najtańsza Zafira Tourer Enjoy z 1,8-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 115 koni to wydatek 82 400 zł. Za nieznacznie mocniejszą wersję Enjoy, napędzaną turbodoładowanym benzyniakiem o pojemności 1,4 litra i mocy 120 KM, trzeba zapłacić 87 400 zł. 2-litrowy turbodiesel o mocy 130 koni kosztuje co najmniej 97 800 zł. Mocniejsze odmiany za dopłatą 1 400 zł można uzbroić w system start-stop

Każda Zafira Tourer będzie objęta "dożywotnią" gwarancją Opla, ograniczoną przebiegiem 160 tys. km. Pierwsze egzemplarze pojawią się na drogach na początku 2012 roku.

Zapraszamy do galerii zdjęć nowego Opla Zafiry Tourer .

Marcin Sobolewski

ZOBACZ TAKŻE:

Opel Zaifira kontra Citroen C4 Picasso - PORÓWNANIE

Używany Opel Zafira A

Opel Zafira - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.