Salon Frankfurt 2011 | Nowe Lotusy

Na wrześniowym salonie Lotus pokaże trzy całkiem nowe modele, jedną wersję specjalną oraz dwie nowe skrzynie biegów

Dla polskich klientów ważna jest informacja, że Lotus właśnie wszedł na polski rynek i wszystkie modele tej marki są również dostępne u nas. Ale wróćmy do zapowiedzi Brytyjczyków.

Jedną z nowości jest Lotus Elise S, który zstąpi Elise SC. Pod maską będzie miał silnik 1.8 z kompresorem o mocy 220 KM, który ma się wyróżniać niskim zużyciem paliwa. Na informacje o kolejnych nowych modelach będziemy musieli poczekać do połowy miesiąca, kiedy to drzwi salonu we Frankfurcie zostaną otwarte. Lotus podgrzewa atmosferę i zapowiada, że światło dzienne ujrzy jeden z najszybszych samochodów drogowych.

Samochody z innej bajki - Lotus

W wersji specjalnej pokazana zostanie Evora GTE limited edition powstała z inspiracji do wyczynowej odmiany o tej samej nazwie. Początkowo samochód miał być oferowany tylko w Azji, ale ostatecznie zdecydowano się na wprowadzenie go również na pozostałych rynkach. Evorą GTE mimo wyczynowej konstrukcji będzie można poruszać się po publicznych drogach i to stanowi o jej wyjątkowym charakterze. Auto będzie miało podrasowany do 444 KM silnik Toyoty V6 oraz sekwencyjną skrzynię biegów (ATM). Dzięki szerokiemu wykorzystaniu włókna węglowego przy produkcji karoserii masę ograniczono o 105 kg.

Lotus we Frankfurcie pokaże też SPS - zautomatyzowaną skrzynię biegów, która współpracuje z silnikiem 1.6 l w Elisie oraz IPS - nową automatyczną skrzynkę do Evory S, którą napędza doładowany kompresorem silnik V6 Toyoty o pojemności 3,5 l i mocy 350 KM.

W ostatnich latach po wykupieniu przez Protona (Malezja) Lotus przeżywa rozkwit. Firma oprócz produkcji samochodów ze znaczkiem Lotus przygotowuje karoserie dla elektrycznie napędzanych Tesli. Poza tym Lotus zajmuje się też inżynierią i do tej pory pomagał wielu markom w projektowaniu zawieszeń. Również Koreańczycy korzystali z doświadczenia Anglików. To tłumaczyłoby znakomite zachowanie na drodze choćby Kii cee'd. Czekamy na polski salon, Lotusa, który ma powstać w Warszawie.

Szczepan Mroczek

ZOBACZ TAKŻE:

Samochody z innej bajki | Wiesmann

Team Lotus przejmuje Caterhama

Lotus - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.