Hołowczyc przed Rajdem Polski

Już dziś wieczorem startuje Orlen Platinum 66 Rajd Polski - ósma eliminacja tegorocznego cyklu WRC. Oprócz światowej czołówki zespołów i kierowców, w Mikołajkach o punkty powalczy też Krzysztof Hołowczyc. Dzięki autu, jakim dysponuje, będzie jednym polskim kierowcą z szansami na...

No właśnie. Trudno do końca określić szanse Hołka. Samochód, jakim pojedzie polski kierowca to Ford Focus RS WRC w specyfikacji z zeszłego roku. Auto bardzo niewiele różni się od Focusów, jakimi startują zawodnicy fabrycznego teamu Forda. Z dwóch powodów. Po pierwsze, specyfikacja tegoroczna nie zmieniła się bardzo w stosunku do zeszłorocznej, a po drugie Stobart dostarczający auto Hołowczycowi to tzw. team satelicki Forda, czyli prawie fabryczny.

"Prawie" robi podobno wielką różnicę, ale w tym wypadku dużo większe znaczenie, niż samochód mają umiejętności samego kierowcy. Hołek już dawno nie jeździł po prawdziwych odcinkach rajdowych samochodem WRC w najwyższej specyfikacji. Mimo to, sam kierowca jest bardzo zadowolony z testów i czuje, że bardzo dobrze poznał już samochód:

Przede wszystkim jestem ogromnie zaskoczony łatwością z jaką prowadzi się tego "potwora". Już po kilkunastu kilometrach czułem się, jakby jeździł nim od dawna. Drugie zaskoczenie, to niesamowite zawieszenie, które wybiera wszystkie dziury i kamienie, tak że nawet w najbardziej nierównych miejscach nie trzeba wcale zwalniać. Po trzecie znakomicie działa system zmiany biegów przy kierownicy i choć dawno nie używałem takiego systemu, biegi zmieniało mi się bardzo łatwo. Z resztą pod każdym względem auto dopracowane jest do perfekcji. Toniesamowite uczucie dla każdego kierowcy móc prowadzić taką rajdówkę. Ten samochód ma dla nas jeszcze ogromne rezerwy, o czym świadczą czasy naszych przejazdów, bo choć jeździliśmy naprawdę szybko, to za każdym kolejny przejazdem urywaliśmy parę ułamków sekundy. Wróciłem z Anglii w bardzo dobrym nastroju, bo widząc ogromny profesjonalizm tego zespołu i możliwości samochodu, jestem przekonany, że mamy poważne szanse na sprawienie miłej niespodzianki naszym kibicom i sponsorom.

Jak widać, polski kierowca ma nadzieję namieszać w klasyfikacji generalnej i pokazać fabrycznym kierowcom, że "lokalni" też coś potrafią. Nasz reprezentant ma też coś, czego fabrycznym kierowcom może nieco zabraknąć - doskonale zna mazurskie szutry. Oczywiście to nie pierwszy raz, kiedy najlepsze zespoły startują na zupełnie nowych trasach, i nigdy do tej pory nie zdarzyło się, by wygrał miejscowy kierowca. W jednym z wywiadów Hołowczyc przyznał co prawda, że nie ma wielkich szans na ściganie się z najlepszymi, więc raczej będzie obserwował i porównywał swoje i ich czasy... Szanse polskiego kierowcy zdążył już ocenić obecny Mistrz Świata i lider klasyfikacji WRC, Sebastien Loeb :

Loeb dla Sport.pl: w Rajdzie Polski Polacy nie mają szans!

Liczymy jednak na zapowiadaną niespodziankę. Przyjemnie będzie zobaczyć miny najlepszych kierowców świata, którzy dostają baty od polskiego rajdowca. Wiemy - mało to możliwe, ale zawsze można pomarzyć...

Poniżej film z testów Focusa WRC. To dokładnie ten sam samochód, jakim kilka dni wcześniej na testach jeździli Mikko Hirvonen i Jari-Matti Latvala z fabrycznego teamu Forda. Warto przebrnąć przez niezbyt ciekawe pierwsze dwie minuty - potem już sama jazda. Zachęcamy też do głosowania w sondażu i komentowania. Jak myślicie, który będzie Hołek na mecie Rajdu Polski?

Jan Kopacz

Jedziesz na Rajd - przeczytaj koniecznie

Historia i ciekawostki na temat Rajdu Polski - ZOBACZ TUTAJ

Jak oceniasz szanse Hołka w Rajdzie Polski?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.