Elektryczny rower Smarta

Szał na ekologię trwa. Najpierw samochodem roku został elektryczny Nissan później ten sam tytuł wśród aut dostawczych zdobyło Renault. Teraz przyszła pora na elektryczne rowery. Od razu idealne dwa kółka pokazało Audi, teraz swoją wersję e-roweru zaprezentował Smart

Jadąc na prezentację tego cuda, zastanawiałem się jak można poprawić i tak ekologiczny środek transportu, jakim jest rower? Napędzany siłą mięśni kolarza powoduje, co prawda emisję szkodliwego CO2, jednak w dawkach minimalnych. Silnik elektryczny ma tą emisję jeszcze ograniczyć.

Audi e-bike Wörthersee ConceptAudi e-bike Wörthersee Concept Fot. Audi | Audi e-bike Wörthersee Concept Audi stworzyło rower idealny?

Rower Smarta wygląda niemal tak samo, jak tysiące poruszających się po naszych drogach. Wprawdzie oryginalny design, zabudowana puszka na tylnej piaście, oraz znaczna masa (26 kg) wskazują pewną odmienność, ale prawdziwą różnicę poczujemy dopiero podczas jazdy. Gdy na dużym wyświetlaczu ustawimy jeden z czterech trybów "asystenta pomocy" i określimy wielkość rekuperacji jazda, nawet pod górkę okazuje się dziecinnie prosta. Rower dostaje nagłego przyspieszenia, a rowerzysta niezłego kopa w plecy. Ten efekt to działanie pakietu napędowego Pedelec (Pedal Electric Cycle), który uruchamia silnik elektryczny.

Cały układ działa do prędkości 25 km/h. Powyżej asystent przestaje wspierać rowerzystę, dając mu możliwość spalenia kilku kalorii. Napęd wystarcza do pokonania 100 km i można go ładować z gniazdka.

Czy rower Smarta to kolejna szpanerska zabawka? Być może. Pewne jest, że to droga zabawka wyceniona na 2849 euro, czyli ponad 12 tys. zł.

A jak przy e-rowerze wypada elektryczny Smart? Krótki zasięg i duża masa powodują, że auto nadaje się wyłącznie do jazdy po mieście. Silnik dysponuje maksymalnym momentem obrotowym dostępnym praktycznie od zera, co przekłada się na przyspieszenie od 0 do 60 km/h w 4,8 sekundy. To spora przewaga nad wersjami spalinowymi. Elektryczny Smart kosztuje w Niemczech 23 680 Euro, lub 18 910 Euro plus 69 miesięcznie za wynajmowanie baterii.

ZOBACZ TAKŻE:

Sprawdź aktualne ceny spalinowych Smartów

Top 5 | Oszczędne używane

Elektryczny skuter Smarta trafi do produkcji

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.