Ruszyła rozbudowa A2. Są nowe, bardzo niskie ograniczenia prędkości

Kierowcy na obwodnicy Poznania zyskają dodatkowy pas ruchu. Zanim to jednak stanie się faktem, muszą się przygotować na poważne ograniczenia w ruchu. Miejscami ograniczenie prędkości zostanie zredukowane nawet do 60 km/h.

Autostrada A2 na wysokości Poznania zostanie rozbudowana. To bez wątpienia dobra informacja. Niestety w przypadku rozbudowy szlaków dobra informacja wiąże się też z gorszą. Bo na czas pracy drogowców przygotowana jest zmiana organizacji ruchu. Dość gruntowna, warto dodać.

Zobacz wideo Ten kierowca dostał mandat za jazdę lewym pasem na A4. 500 zł i 6 pkt. karnych

A2 pod Poznaniem z dodatkowymi pasami ruchu. Ograniczenia na czas remontu

Prace na A2 zaczęły się 17 czerwca 2024 r. W ich ramach na autostradowej obwodnicy Poznania na odcinku między węzłami Poznań Krzesiny (176. kilometr) i Poznań Wschód (180. kilometr) pojawi się dodatkowy, trzeci pas ruchu dla każdego kierunku. Bezpieczeństwo prac w pasie drogowym wymaga jednak ograniczenia prędkości, ale i zmiany organizacji ruchu. Kierowcy powinni się przygotować na to, że:

  • na remontowanym odcinku A2 wprowadzone zostało niższe ograniczenie prędkości. Miejscami będzie to 80 km/h, a miejscami zaledwie 60 km/h.
  • pomiędzy 176. i 177. kilometrem autostrady ruch w kierunku na Świecko zostanie skierowany przede wszystkim na jezdnię południową, czyli pod prąd. Na jezdni północnej pozostanie wyłącznie "pas szybki".
  • pomiędzy 177. i 180. kilometrem autostrady ruch w kierunku na Warszawę zostanie skierowany przede wszystkim na jezdnię północną, czyli pod prąd. Na jezdni południowej pozostanie wyłącznie "pas szybki".

Ruszyła rozbudowa A2. Są nowe, bardzo niskie ograniczenia prędkościRuszyła rozbudowa A2. Są nowe, bardzo niskie ograniczenia prędkości Fot. Autostrada Wielkopolska

Zmiana organizacji ruchu sprawia, że kierowcy na tym fragmencie A2 muszą nieco inaczej zacząć planować manewry. Przykład? W oficjalnym komunikacie Autostrady Wielkopolskiej można przeczytać, że "kierowcy jadący z kierunku Świecka chcący zjechać z autostrady na węźle Poznań Wschód w trasę S5, powinni poruszać się jezdnią południową. Z pasa lewego, poprowadzonego jezdnią północną pod prąd nie będzie bowiem możliwości zjazdu na węźle Poznań Wschód na drogę S5".

Jest szerszy plan na remont A2. Dodatkowe pasy ruchu nie tylko pod Poznaniem

Kierowcy powinni mocno przyzwyczaić się do nowej organizacji ruchu. Zwłaszcza kierowcy, którzy tym fragmentem podróżują często. Przebudowa A2 na wysokości Poznania ma bowiem potrwać jakieś 1,5 roku. Odcinek między 175. a 180. kilometrem będzie natomiast remontowany jakieś dwa miesiące.

Część kierowców może zapytać o to, czy utrudnienia na A2 oznaczają obniżenie opłat za przejazd? W żadnym razie nie. Nie, bo obwodnica Poznania jest darmowym fragmentem koncesyjnego odcinka A2 zarządzanego przez Autostradę Wielkopolską. A taniej niż za darmo już być nie może.

Warto w tym punkcie dodać, że istnieje także plan rozbudowy A2 o dodatkowy pas ruchu na fragmencie między Łodzią a Warszawą. To miałoby pomóc rozładować ruch na tym odcinku i zwiększyć przepustowość trasy. W chwili obecnej trwają prace projektowe. Te mają się zakończyć na początku przyszłego roku. Kiedy ta inwestycja mogłaby zostać zrealizowana? Optymistyczny termin to jakieś 3 do 4 lat.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.