Gdzie jest najwyżej położona droga Europy? O dziwo nie chodzi o Alpy

Europa, znana z malowniczych krajobrazów i różnorodnych kultur, skrywa w sobie również niezwykłe trasy, które pozwalają kierowcom i rowerzystom na doświadczenie jazdy dosłownie w chmurach. Oto siedem najwyżej położonych tras na Starym Kontynencie.

Najwyżej położone drogi Europu to nie tylko wyzwanie dla miłośników motoryzacji i sportu, ale także wspaniała okazja do podziwiania zapierających dech w piersiach widoków. Wyprawa w takie miejsca dla każdego miłośnika motoryzacji to nie tylko atrakcja w drodze na wakacje, ale bardzo często cel sam w sobie. Trudno się temu dziwić, bo najczęściej to miejsca wyjątkowe, trudno odstępne i z widokami zapierającymi dech w piersiach.

Oto najwyżej położone drogi Europy:

1. Najwyżej położona droga w Europie znajduje się w paśmie górskim Sierra Nevada w Hiszpanii. Prowadzi ona na szczyt Veleta, który mierzy 3394 m n.p.m. Droga jest niemal w całości pokryta asfaltem, co sprawia, że szczyt jest jednym z najłatwiej dostępnych trzytysięczników. Niestety, droga w Europie jest zamknięta dla ruchu samochodowego, ale można tam dotrzeć rowerem. Droga asfaltowa prowadzi do wysokości około 3100 m n.p.m., a resztę trasy na szczyt Veleta pokonuje się drogą szutrową.

2. Col de l'Iseran (Francja)

Najwyższa przejezdna droga w Europie, Col de l'Iseran, wznosi się na wysokość 2770 metrów n.p.m. Ta alpejska przełęcz jest częścią słynnej Route des Grandes Alpes, która przebiega przez kilka najwyższych przełęczy we francuskich Alpach. Col de l'Iseran jest często odwiedzana przez miłośników kolarstwa, szczególnie podczas Tour de France, oraz przez turystów zmierzających do pobliskiego kurortu narciarskiego Val d'Isère.

3. Stelvio Pass (Włochy)

Przełęcz Stelvio to kultowe miejsce wśród miłośników motoryzacji. Znajdująca się na wysokości 2757 metrów n.p.m., jest drugą najwyżej położoną utwardzoną drogą w Alpach Wschodnich. Znana z 48 ostrych zakrętów po północnej stronie, droga ta jest ulubionym miejscem dla motocyklistów i rowerzystów. Zapierające dech w piersiach widoki oraz wymagająca trasa sprawiają, że Stelvio jest często nazywana królową alpejskich przełęczy.

4. Col de la Bonette (Francja)

Choć Col de la Bonette sama w sobie znajduje się na wysokości 2715 metrów n.p.m., to pętla wokół Cime de la Bonette wspina się w najwyższym miejscu na wysokość 2802 metrów n.p.m. Dzięki temu jest to najwyżej położona asfaltowa droga w Europie. Droga ta prowadzi przez Park Narodowy Mercantour, oferując niesamowite widoki na alpejskie szczyty i doliny.

5. Col du Galibier (Francja)

Col du Galibier, położona na wysokości 2642 metrów n.p.m., jest jedną z najbardziej znanych przełęczy alpejskich, głównie dzięki swojej obecności na trasie Tour de France. Galibier jest częścią trasy Route des Grandes Alpes i oferuje spektakularne widoki na okoliczne szczyty oraz doliny.

Zobacz wideo

6. Gavia Pass (Włochy)

Przełęcz Gavia, znajdująca się na wysokości 2621 metrów n.p.m., to jedna z najbardziej malowniczych, ale także najbardziej wymagających dróg w Alpach Włoskich. Ze względu na wąską i krętą trasę, jest ona wyzwaniem nawet dla doświadczonych kierowców. Droga jest często wykorzystywana podczas wyścigów kolarskich, takich jak Giro d'Italia.

7. Ötztal Glacier Road (Austria)

Droga do lodowca Ötztal, położona w austriackich Alpach, wznosi się na wysokość 2829 metrów n.p.m. Jest to najwyżej położona asfaltowa droga w Austrii. Trasa prowadzi do lodowca Rettenbachferner, jednego z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w regionie, i oferuje niesamowite widoki na otaczające szczyty.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.