Największy most przez Wisłę jest... Wcale nie w Warszawie. Zgadniesz gdzie?

Najdłuższy most na Wiśle skończy niedługo 13 lat. I nie, nie znajdziecie go w Warszawie. Jest zlokalizowany dokładnie 230 km od stolicy. Został zbudowany w ramach jednego z kluczowych szlaków drogowych w kraju.

Megalomania budowlana kojarzy się z Warszawą. W przypadku przepraw mostowych nie ma jednak wiele wspólnego z ambicjami, a uwarunkowaniami... przyrodniczymi. Bo długość mostu wynika z szerokości rzeki i sposobu ukształtowania jej brzegów w danym punkcie. Właśnie z tego powodu Warszawa w przypadku tytułu najdłuższej przeprawy przez Wisłę nie ma palmy pierwszeństwa.

Zobacz wideo Pościg za pijanym kierowcą. Wydmuchał ponad 3 promile

Największy most przez Wisłę jest pod Grudziądzem

Najdłuższą przeprawą przez Wisłę w Polsce jest most pod Grudziądzem. Choć to raczej nazwa potoczna. Formalnie nazywany jest bowiem mostem autostradowym w Rozgartach pod Grudziądzem. Przeprawa ma długość całkowitą wynoszącą 1953,6 m. Długość w nurcie rzeki wynosi 400 m (3 przęsła). Długość estakad najazdowych wynosi z kolei 994,9 m (21 przęseł) i 562,9 m (12 przęseł).

Most znajduje się w ciągu autostrady A1. Jeżeli chodzi o koszt jego budowy, ten wraz z 62-kilometrowym odcinkiem trasy do Torunia wyniósł ponad 3 mld zł. Przeprawa została oddana do użytkowania 14 października 2011 r.

Warszawa jest dopiero czwarta. Bije ją Kwidzyn i Płock

Most pod Grudziądzem jest zdecydowanie najdłuższy. Drugie miejsce zajmuje natomiast most pod Kwidzynem na Pomorzu. Wraz z estakadami dojazdowymi ma 1867 m długości. Trzeci jest most Solidarności w Płocku, który rozpościera się na 1712 m. Dopiero czwarty okazuje się liczący 1505 m most Anny Jagiellonki w Warszawie.

Sporo do powiedzenia mają jednak również przeprawy na innych rzekach. Przykład? Most pod Kwidzynem pozwala na przejechanie nad nurtem Liwy, czyli prawego dopływu Nogatu. Przeprawa liczy 1867 m i jest drugim najdłuższym mostem w Polsce. Na uwagę zasługuje również most Rędziński we Wrocławiu. Ma 1742 m długości, jest częścią trasy A8 i obwodnicy Wrocławia, a do tego łączy brzegi Odry.

Najdłuższy most drewniany w Europie? Też był na Wiśle!

W kwestii przepraw przez Wisłę i drogowej mapy Polski, ciekawostek jest jednak więcej. Jedna z nich dotyczy małej miejscowości Wyszogród i drewnianego mostu, który w tym punkcie został zbudowany przez Niemców w 1916 r. Przeprawa została wykonana z drewna pochodzącego z Puszczy Kampinoskiej. Miała 1300 m długości. I wynik ten sprawił, że została uznana za najdłuższy most drewniany w Europie. Most w Wyszogrodzie został jednak rozebrany w 1999 r. Stało się tak z uwagi na jego bardzo zły stan techniczny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.