Nowy most przez Wisłę prawie gotowy. Połączy dwa województwa

DK 77 zyska niedługo nową przeprawę. Nowy most na Wiśle w Sandomierzu ma już 300 metrów długości. Niedawno drogowcy rozmieścili najcięższy, aż 300-tonowy element stalowej konstrukcji. Kiedy planowane jest zakończenie prac?

Osią tego materiału jest droga krajowa nr 77. Droga, która ma 165 km długości i łączy województwa świętokrzyskie z podkarpackim. Trasa prowadzi przez takie miasta, jak Sandomierz, Stalowa Wola, Nisko, Rudnik nad Sanem, Nowa Sarzyna, Leżajsk, Jarosław, Radymno czy Przemyśl.

Zobacz wideo Warsztat okazał się dziuplą pełną części z kradzionych aut

Most w Sandomierzu ma już 307 metrów długości

Choć większość DK 77 podąża za biegiem Sanu, jest pewien punkt, w którym droga przecina Wisłę. I to właśnie w tym punkcie, a konkretnie w Sandomierzu, budowana jest nowa przeprawa.

Sadowienie 300-tonowego elementu trwało kilka dni. Tak właściwie przęsło o długości 100 metrów było nasuwane na znajdującą się w wodzie podporę nurtową. Jak przebiegał proces? Do jego realizacji konieczne były cztery siłowniki, sześć stalowym lin, szyby przesuwne i ślizgi. Zespawanie zwornika ze stalową konstrukcją sprawiło, że dziś długość mostu na Wiśle w Sandomierzu to 307 metrów. To stanowi 2/3 całej konstrukcji. Budowniczowie muszą jeszcze zmontować zatem jakieś 150 metrów konstrukcji.

Montaż konstrukcji potrwa do lipca. Otwarcie mostu pod koniec roku

Stalowy most w Sandomierzu nie ma długiej historii. Jego montaż rozpoczął się w listopadzie 2023 r. Szybkie prowadzenie prac umożliwia charakter konstrukcji. Na plac budowy docierają bowiem gotowe elementy. Te należy jedynie nasunąć na konkretne miejsce i scalić z budowlą.

Montaż samej konstrukcji może potrwać do lipca. Kolejne etapy prac to wykonanie płyty, izolacji, kap chodnikowych, nawierzchni, oświetlenia, instalacji, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i innych elementów obiektu. Most będzie budowany do końca roku – informuje w swoim komunikacie GDDKiA.

Most w Sandomierzu za 69 mln zł połączy miasto z DK 77

Koszt budowy mostu na Wiśle w Sandomierzu sięgnie niemalże 69 mln zł. To jednak kluczowa inwestycja. I to nie tylko z punktu widzenia miasta, w którym swoją akcję miał serial opowiadający historię księdza detektywa. Kluczowy jest także dla drogi krajowej nr 77. W przyszłym roku wykonane zostanie bowiem włączenie mostu do układu komunikacyjnego tej trasy poprzez rondo i do projektowanej drogi wojewódzkiej poprzez wiadukt. Docelowo przeprawa będzie dwujezdniowa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.