Jest umowa na budowę 30-kilometrowego odcinka S74. To najdroższa inwestycja drogowa w historii woj. świętokrzyskiego

Droga ekspresowa S74 w województwie świętokrzyskim powiększy się o kolejne 30 km. GDDKiA podpisała właśnie umowę na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka między Cedzyną a Łagowem. To najdłuższy z sześciu budowanych obecnie odcinków tej trasy. Jest to zarazem najdroższa inwestycja drogowa w historii woj. świętokrzyskiego.

Ok. 30-kilometrowy fragment trasy S74 między Cedzyną a Łagowem to najdroższa inwestycja drogowa w historii województwa świętokrzyskiego. Umowa na jej zaprojektowanie i budowę opiewa na 1,1 mld zł! Co więcej, jest to również najdłuższy odcinek ekspresowej trasy w regionie. Zgodnie z podpisanym właśnie kontraktem, droga zostanie oddana do użytku w I kwartale 2028 roku.  

Nowy odcinek S74. To dodatkowe 30 kilometrów ekspresówki

Odcinek Cedzyna – Łagów jest najdłuższym z sześciu realizowanych obecnie odcinków drogi, która docelowo skomunikuje Łódzkie, Świętokrzyskie i Podkarpacie. Nowy fragment będzie biec głównie po nowym śladzie na północ od istniejącej DK74, tworząc obwodnicę Łagowa. "W ramach zlokalizowanej w powiecie kieleckim inwestycji zaplanowano budowę czterech węzłów drogowych (Radlin, Wola Jachowa, Makoszyn i Łagów), obwodu utrzymania drogi w Woli Jachowej i dwóch miejsc obsługi podróżnych w Górnie" - tłumaczą drogowcy.  Zaprojektowanych i wybudowanych zostanie także 16 wiaduktów oraz 13 mostów.

Ekspresówka S74 w woj. świętokrzyskim. Praca w toku

Aktualnie trwa realizacja w systemie projektuj i buduj sześciu odcinków S74 w województwie świętokrzyskim o łącznej długości ok. 104 km. Ekspresowa trasa skomunikuje województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Będzie stanowić także połączenie pomiędzy węzłami autostrad A1, A2, a realizowaną trasą S19 Via Carpatia.  

- stwierdzają drogowcy. W ubiegłym roku rozpoczęły się roboty budowlane na obwodnicy Opatowa w ciągu DK9/S74 i północnym łączniku do obwodnicy. Tymi odcinkami pojedziemy już w przyszłym roku. W tym roku, po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, rozpoczną się roboty budowlane na odcinku S74 Mniów – Kielce (16,4 km), które potrwają do 2026 roku.

W przypadku dwóch odcinków - od granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego do Mniowa (27,5 km) i od Łagowa do Opatowa (18,3 km) - zakończenie robót planowane jest w 2027 roku. Co więcej, ukończono już prace projektowe dla odcinka S74 węzeł Kielce Zachód – Kielce (5 km). Co się tyczy ok. 70-kilometrowego odcinka S74 Opatów – Nisko, aktualnie trwa rozpatrywanie wniosku o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Czy jesteś zadowolony z tempa budowy nowych dróg w Polsce?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.