Ogromna Żabka przy drodze S8. Budynek skrywa wiele ciekawostek i roboty

Do widoku Żabek w miastach zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Kierowcy mogą się natknąć na ogromną Żabkę przy trasie S8 i wcale nie jest to sklep.

Bardzo często wracamy do wciąż budowanej drogi ekspresowej S8, ponieważ to jedna z najważniejszych dróg w kraju. Trasa im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 ma mieć w sumie 640 km, a ponad 560 km oddano już kierowcom. S8 łączy ze sobą Białystok, Warszawę, Łódź oraz Wrocław. Jeśli pojedziemy nią na wschód od Warszawy w kierunku Białegostoku, to szybko natkniemy się na ogromny budynek Żabki tuż przy trasie. Co to za miejsce?

Ogromna Żabka pod Warszawą to nowoczesne Centrum Logistyczne

Budynek zauważycie od razu, ponieważ jest naprawdę potężny. Jest czterokrotnie wyższy od standardowych magazynów, jakie widujemy najczęściej przy polskich drogach. Tak jak wspomnieliśmy, nie jest to oczywiście sklep ani market, ale bez tego budynku Żabka nie funkcjonowałaby tak sprawnie, jak teraz. Koło Radzymina powstało nowoczesne Centrum Logistyczne.

Jest to pierwszy w Polsce tak zaawansowany obiekt dla branży spożywczej. Oprócz budynku "high bay", w ramach inwestycji dostarczymy pomieszczenia chłodni, mroźni, myjni i suszarnie. Bardzo nas cieszy, że możemy wspólnie realizować ten projekt

- mówił Bartłomiej Krawiecki, Członek Zarządu, Head of Development w 7R, kiedy w 2021 r. rozpoczęła się budowa. Magazyn powstał zgodnie z indywidualnymi potrzebami sieci Żabka i wszystkie operacje logistyczne zostały zoptymalizowane pod kątem potrzeb sieci. W branży takie projekty nazywa  się BTS. A co kryje się pod tajemniczym "high bay"? To tzw. wysokie składowanie. W Centrum Żabki ta część kompleksu ma aż 40 metrów.

Kilka ciekawostek o magazynie Żabki

Centrum może obsłużyć nawet ok. 5 000 m3 towaru wysyłanego dziennie. Budynek wyposażono w najnowsze technologie automatyki logistycznej m.in. automatyczny transport oraz silos paletowy czy stacje kompletacyjne typu Goods To Man, gwarantujące kilkukrotny wzrost wydajności operacyjnej. Oprócz budynku "high bay", w ramach inwestycji zbudowano także pomieszczenia chłodni, mroźni, myjni i suszarnie. 

Magazyn będzie zautomatyzowany, a jednocześnie efektywny energetycznie, by do minimum zredukować oddziaływanie na środowisko naturalne. Centrum ma stanowić dla naszej sieci strategiczne znaczenie, dlatego zdecydowaliśmy się uczestniczyć w tym projekcie również jako inwestor, by zapewnić najwyższy możliwy standard wykonania, który przez długie lata będzie służyć Żabce jako najemcy

- mówił Tomasz Suchański, Prezes Zarządu Żabka Polska. Łączna powierzchnia centrum to aż 60 000 metrów kwadratowych.

Zobacz wideo Chciała wjechać na autostradę A4 pod prąd, bo tak pokierowałą ją nawigacja

Dużo rozwiązań dla środowiska

Żabka chwali się, że zastosowano szereg rozwiązań, dzięki którym obiekt spełnia funkcje logistyczne przy zachowaniu dbałości o niską emisję CO2 do atmosfery. Budynek jest zasilany zieloną energią z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja skorzysta także ze specjalnej kostki i wież antysmogowych oraz systemu wody szarej dla zwiększenia efektywności jej zużycia.

Wielka Żabka przy S8Wielka Żabka przy S8 fot. FT

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.