Dziś tunel na Zakopiance zostanie zamknięty. Jak wyglądają objazdy

Osoby wybierające się w środę do Zakopanego lub z niego wracające muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami na słynnej Zakopiance. W środę ruszają prace konserwacyjne w tunelu pod Luboniem. Przeprawa zostanie całkowicie zamknięta.

Tunel im. Marii i Lecha Kaczyńskich w ciągu Zakopianki pomiędzy Lubniem i Skomielną Białą został otwarty w listopadzie 2022 roku. Jego budowa trwała pięć lat i siedem miesięcy, a koszt inwestycji wyniósł niemal miliard zł. Przeprawa znacząco skróciła przejazd do zimowej stolicy Polski. Po niespełna roku od udostępnienia inwestycji dla kierowców czekają nas już pierwsze poważne utrudnienia. W środę wieczorem tunel zostanie całkowicie zamknięty, a kierowcy będą kierowani na objazdy drogą wojewódzką nr 968, czyli węzeł Lubień - Mszana Dolna i drogą krajową nr 28 - Mszana Dolna - węzeł Skomielna Biała.

Jest jednak dobra wiadomość – utrudnienia nie potrwają zbyt długo. "Kluczowe prace serwisowe przeprowadzimy w nocy z wtorku na środę (24/25 października), między godz. 22 a 6 rano. Wtedy, ze względu na zakres prowadzonych prac, zamkniemy całkowicie tunel na Zakopiance" - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Tunel na Zakopiance - utrudnienia

Rozpoczęcie pierwszych prac w tunelu miało miejsce już w nocy z poniedziałku na wtorek, tj. 23/24 października, na pasie w kierunku Krakowa. Od godziny 22 do 6 rano ruch odbywał się tylko na jednym pasie, a prędkość na tym odcinku została ograniczona do 70 km/h. Podobna organizacja ruchu będzie obowiązywać w nocy ze środy na czwartek, tj. 25/26 października, na jezdni kierującej się w stronę Rabki.

Prace serwisowe w tunelu są niezbędne ze względu na zaawansowane urządzenia techniczne oraz systemy elektroniczne. Coroczne prace serwisowe w tunelu są konieczne ze względu na skomplikowane systemy elektroniczne oraz oprogramowanie odpowiedzialne za zarządzanie infrastrukturą i ruchem w tunelu. Jak podało GDDKiA, w tunelu znajduje się między innymi blisko 240 czujników dymu, 100 wentylatorów, prawie 3,2 tysiące źródeł światła oraz 170 kamer.

Zobacz wideo

Podczas prac serwisowych przeprowadzimy kontrole wentylacji, systemu przeciwpożarowego oraz pozostałej infrastruktury technicznej, takiej jak zasilanie, oświetlenie, systemy sterowania, monitoring i łączność. Dodatkowo zaktualizujemy system zarządzania tunelem. Co więcej, dokonamy czyszczenia kamer, które rejestrują ruch pojazdów - informuje biuro prasowe GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.