Warszawa zdradziła, ile zarabia na porzuconych autach. Uzbierała się z tego niezła kwota

Po zmianie prawa, miasta regularne zaczęły urządzać licytację usuniętych z ulic samochodów. Warszawa przy okazji ogłoszenia szóstego już przetargu porzuconych aut poinformowała, ile już do tej pory zarobiła na sprzedaży "wraków".

Warszawa już po raz szósty ogłasza licytację pojazdów, które przejęła zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mowa o samochodach odholowanych ze stołecznych ulic i nieodebranych przez właścicieli po odholowaniu w ciągu 6 miesięcy. Z mocy prawa takie pojazdy przechodzą na własność miasta. Na liście znajduje się 48 samochodów, w tym m.in. Audi 100, BMW X5, Hyundai Santa Fe, Opel Movano, Saab 93, czy Chrysler PT Cruiser obklejony w kwiaty.

Kiedy auta mogą być odholowane?

Przypomnijmy. Zarząd dróg może usuwać auta bez tablic rejestracyjnych lub te, których stan wskazuje, że nie są używane. Z ulic znikają także samochody, które zaparkowano tak, że zagrażają bezpieczeństwu, tarasują drogę lub zaparkowano je pod zakazem parkowania pod groźbą odholowania.

Po odholowaniu, na wniosek Straży Miejskiej lub Policji, trafiają one na parkingi firm, z którymi miasto ma zawarte umowy. Po upływie 6 miesięcy, jeśli nikt nie zgłosi się po pojazd, pojazdy przechodzą na własność miasta.

Zobacz wideo

Ile na porzuconych autach zarabia Warszawa?

W pierwszym przetargu ogłoszonym jesienią 2021 roku miasto sprzedało 8 porzuconych pojazdów, z których 7 znalazło nowych właścicieli, przynosząc miastu 92 tysiące 700 złotych. W 2022 roku, w ramach przetargów, na sprzedaż trafiło już łącznie 57 pojazdów, z których 45 znalazło nowych właścicieli, przynosząc 364,6 tysiąca złotych. Jak przeliczył warszawski Zarząd Dróg Miejskich, kwota ta pozwoliła na remont około 300 metrów jezdni.

W marcu 2023 roku ogłoszono kolejne przetargi, obejmujące 77 samochodów i jeden motocykl. Sprzedano wtedy 59 samochodów i wspomniany jednoślad. Pojazdy już odebrano, a do kasy miasta wpłynęło już ponad 400 tysięcy złotych.

Z kolei w czerwcu 2023 roku nowych właścicieli znalazło 31 z 46 pojazdów, w tym 30 samochodów i jeden skuter. Dzięki tej sprzedaży budżet miasta wzbogacił się o kolejne 235 971 złotych, z czego 37 tysięcy złotych pochodziło ze sprzedaży jednego tylko samochodu - BMW Serii 5, które było najdroższym samochodem w urządzanych przez Warszawę przetargach.

W dotychczasowych aukcjach udało się zebrać już ponad milion złotych! Te środki miasto będzie mogło przeznaczyć na modernizację infrastruktury oraz rozwój transportu publicznego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.