Dobre wiadomości z budowy drogi S12

Kolejny odcinek drogi S12 gotowy do budowy. GDDKiA szuka wykonawcy na fragment od Przysuchy do Wieniawy, czyli część odcinka łączącego Piotrków Trybunalski oraz autostradę A1 z Radomiem i drogą S7.

Droga ekspresowa S12 będzie w przyszłości przyspieszać podróż przez centrum kraju od Piotrkowa Trybunalskiego przez Sulejów, Opoczno, Radom do Lublina i Chełma. Ma to ułatwić podróżowanie między zachodnią i wschodnią granicą państwa, a także krajami Unii Europejskiej i Ukrainą. Droga rozpocznie się u zbiegu z autostradą A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego i zakończy na przejściu granicznym w Dorohusku. Obecnie można korzystać z blisko 94 km drogi S12 w województwie lubelskim, od Puław do Piask, a w trakcie jest realizacja kolejnych 70 km odcinka do granicy z Ukrainą.

S12 w województwie mazowieckim - plany

To już drugi etap prac województwie mazowieckim. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na zaprojektowanie i budowę 14,7-kilometrowego odcinka od Przysuchy do Wieniawy. Nowa trasa będzie posiadać dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu i pasem awaryjnym na każdej z nich, oddzielone szerokim pasem rozdziału. Konieczna będzie przebudowa pewnych lokalnych dróg, które będą kolidować z nową trasą, aby przywrócić połączenia drogowe i dostęp do posesji. W planach są także nowe elementy infrastruktury drogowej dla pieszych i rowerzystów, a także różne obiekty inżynieryjne i systemy ochrony środowiska. Węzły drogowe Przysucha i Wieniawa umożliwią dostęp do nowej trasy.

Zobacz wideo

Nowa droga ekspresowa S12 ma na celu zastąpienie zatłoczonej drogi krajowej nr 12. Przed ogłoszeniem przetargów na kolejne odcinki drogi, zarówno na zachód, jak i na wschód od już wspomnianych, konieczne jest zakończenie procedur środowiskowych. Na przykład, procedura dla odcinka od Piotrkowa Trybunalskiego do granicy województw łódzkiego i mazowieckiego obejmuje trasę o długości 61,2 km i jest w trakcie uzyskiwania decyzji środowiskowej. Podobnie, postępowanie administracyjne jest prowadzone dla odcinka na wschód od Radomia.

W międzyczasie rozpoczęto prace projektowe dla łącznika drogi ekspresowej S8 do węzła Łódź Południe (A1/S8) do węzła Kozenin (S12/S74), który połączy Tomaszów Mazowiecki i okoliczne miejscowości z Łodzią oraz skróci czas podróży między Warszawą a Wrocławiem.

S12 w województwie lubelskim - stopień zaawansowania prac

Co do odcinków S12 w województwie lubelskim, aktualnie można korzystać z 94 km trasy od Puław do Piask, a trwa realizacja kolejnych 70 km odcinka od Piask do granicy z Ukrainą. Na przykładzie obwodnicy Chełma, która ma długość ponad 13 km i jest częścią planowanej drogi S12 Piaski – Dorohusk o łącznej długości 75 km, widoczne są postępy w pracach budowlanych. Dla pozostałych odcinków trwają prace nad dokumentacją projektową.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.