Autostrada A1 - czy wciąż jest darmowa? Doszło do wielkiej zmiany od września

Autostrada A1 miała już nie być darmowa, ale bezpłatny przejazd został przedłużony. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że w tym przypadku rządzący postawili dwie gwiazdki. Sprawdź, jakie warunki dodatkowe wprowadzają.

Ciekawostki dotyczące dróg w Polsce opisujemy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Autostrada A1 była darmowa, ale w wakacje. A właściwie to wakacyjne weekendy. Mamy wrzesień, a więc 100-proc. zniżka zniknęła na dobre? No właśnie nie. Nie zniknęła, a pojawiła się ponownie. I to ze zdwojoną siłą. Uprawnienie do darmowego przejazdu autostradą A1 AmberOne jest szersze. Tyle że w tym punkcie pojawiają się dwie gwiazdki.

Zobacz wideo Nastolatek niespodziewanie wyszedł zza busa i został potrącony

Autostrada A1 ponownie bezpłatna od 4 września 2023 r.

Darmowe przejazdy autostradą A1 miały obowiązywać do 4 września 2023 r. do godz. 12:00. Decyzją rządu możliwość bezpłatnego przejazdu na trasie Rusocin – Nowa Wieś została jednak przedłużona. To oznacza, że kierowcy podróżujący całym płatnym odcinkiem mogą zaoszczędzić nawet 30 zł opłaty drogowej. A na tym dobre informacje się nie kończą. W wakacje brak opłaty obowiązywał weekendowo. Od 4 września 2023 r. za przejazd nie będzie się płacić również w tygodniu. Zwolnienie obowiązuje 7 dni w tygodniu przez całą dobę.

Do kiedy przejazd autostradą A1 Rusocin – Nowa Wieś będzie bezpłatny?

Autostrada A1 jest bezpłatna. Powiem więcej, można nią darmowo jeździć przez cały tydzień. I choć informacja bez wątpienia jest dobra, w tym punkcie warto postawić pierwszą gwiazdkę. Bo uprawnienie do darmowego przejazdu ponownie nie jest bezgraniczne. Jak na razie ma obowiązywać do końca roku, a konkretnie do 31 grudnia 2023 r. do godz. 23:59. Co będzie dalej? O tym zadecyduje już kolejny rząd.

Oczywiście nie jest tak, że autostrada A1 AmberOne jest bezpłatna. Kierowcy nie zapłacą, ale rząd już tak. Koncesjonariuszem odcinka jest Gdańsk Transport Company. Rząd będzie musiał wypłacić firmie rekompensatę za brak opłat od kierowców. Możemy mówić o kwocie liczonej w setkach milionów złotych.

Bezpłatny przejazd A1. Lista pojazdów uprawnionych do zniżki

Druga gwiazdka dotyczy listy pojazdów, które zostały zwolnione z opłaty. Płacić nie muszą kierowcy pojazdów kat. 1 i 1a. Mowa zatem o prowadzących motocykle, samochody osobowe o DMC do 3,5 t i samochody dostawcze do 3,5 t. Na liście odnaleźć można zatem auta osobowe, duże i małe SUV-y, część pick-up`ów, małe dostawczaki, a nawet lekkie kampery.

Z opłat nie będą zwolnieni kierujący pojazdami kategorii 2, 2a, 3, 4 i 5. I co ciekawe, to nie oznacza tylko ciężarówki, autobusy czy pojazdy nienormatywne. Ze zwolnienia spod opłaty nie mogą skorzystać także kierowcy zestawów pojazdów złożonych z auta osobowego i przyczepy.

Jak wygląda bezpłatny przejazd autostradą A1 AmberOne?

Bezpłatny przejazd autostradą A1 na trasie Rusocin – Nowa Wieś dla określonej kategorii pojazdów wcale nie oznacza, że bramki umieszczone na drodze znikną lub zostaną otwarte. Jak zatem kierowca ma wyegzekwować zniżkę? To proste. Zadziała tu jeden z dwóch mechanizmów.

  1. W sytuacji, w której kierujący na bramce wjazdowej pobierze bilet, podczas opuszczania płatnej trasie będzie musiał przekazać go pracownikowi AmberOne siedzącemu w budce. Ten nie naliczy na jego podstawie opłaty, a jedynie otworzy bramkę wyjazdową.
  2. Gdy kierowca korzysta z systemu bezdotykowych płatności opartego na kamerach, robi dokładnie to samo, co do tej pory. Podjeżdża do dedykowanej bramki, ta odczytuje numer rejestracyjny i przepuszcza pojazd. Podczas wyjeżdżania z płatnego odcinka bramki otworzą się, ale system nie pobierze opłaty z konta kierującego.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.