Autostrada A4 na odcinku Krzyżowa - Legnica zostanie rozbudowana! GDDKiA wybrała III wariant

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozbuduje do trzech pasów ruchu autostradę A4 na odcinku pomiędzy Krzyżową i Legnicą. Prace przygotowawcze są już na finiszu.

Decyzje związane z trasą zapadły 30 czerwca podczas Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego posiedzenia Komisji oceny przedsięwzięć inwestycyjnych przy GDDKiA (tzw. KOPI). Jak przekazał dyrekcja - "Do dalszych prac projektowych i złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach rekomendowaliśmy wariant III rozbudowy A4 w istniejącym śladzie". Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Szerokie grono uczestników KOPI

W spotkaniu zorganizowanym w formie wideokonferencji uczestniczyli przedstawiciele m.in. Ministerstwa Infrastruktury, samorządowców, Straży Pożarnej, PKP i innych instytucji mających wpływ na inwestycję. Projektanci omówili warianty rozbudowy autostrady A4, a każdy uczestnik na posiedzeniu KOPI mógł zabrać głos i wypowiedzieć się na temat zaprezentowanego przebiegu oraz wnieść swoje uwagi. 

Dalsze prace projektowe i w efekcie złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach będą dotyczyły wariantu III rozbudowy autostrady A4 w istniejącym śladzie pomiędzy węzłami Krzyżowa i Legnica Południe. Obecną dwujezdniową, z dwoma pasami ruchu i bez pasa awaryjnego, autostradę zastąpi nowa, z trzema pasami ruchu i pasem awaryjnym. Równolegle do istniejącej A4, po wcześniejszej przebudowie węzłów i budowie nowych obiektów inżynierskich, powstanie nowa jezdnia, na którą zostanie przełożony ruch. To umożliwi rozbiórkę starej nawierzchni i budowę nowej drugiej jezdni. Rozbudowa uwzględnia lokalne uwarunkowania i odsunięcie od zabudowy mieszkaniowej w pobliskich miejscowościach — Krzywej i Szczytnicy.

Obecnie trwa analiza wszystkich zgłoszonych stanowisk. Zakończenie prac komisji KOPI, planowane jest w III kwartale tego roku. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie dokumentów do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska celem uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Następnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót w formule Projektuj i buduj. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2030 r. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.