Koenigsegg poraża możliwościami. Pobił aż cztery rekordy świata dotyczące prędkości

Koenigsegg ogłosił, że model Jesko Absolut rozpędził się od 0 do 400 km/h i wyhamował do 0 w rekordowym czasie 27,83 sekundy. Tym samym o 0,98 sekundy pobity został rekord z 2023 r., ustanowiony w aucie Koengisegg Regera.

Koenigsegg Jesko to jeden z najbardziej ekstremalnych supersamochodów na świecie. Pojazd napędza 5-litrowy silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem, generujący moc 1600 koni mechanicznych na benzynie E85. Napęd na tylne koła trafia za pomocą dziewięciobiegowej skrzyni biegów LST (Light Speed Transmission), która wykorzystuje siedem sprzęgieł do ultraszybkich zmian biegów.

Koenigsegg Jesko Absolut jest absolutnie najszybszy

Szwedzki producent niesamowicie szybkich samochodów sportowych z homologacją drogową, ustanowił nowe rekordy właśnie modelem Jesko Absolut. Rozpędzenie się od 0 do 400 km/h i wyhamowanie do 0, zostało poprawione o 0,98 sekundy (czas 27,83 s). Kolejny wyczyn 0-250-0 mph zajął kierowcy samochodu zaledwie 28,27 sekundy, co jest czasem lepszym o 1,33 sekundy od rekordu Regery.

To wciąż nie koniec, bo Koenigsegg Jesko Absolut ustanowił także rekord najszybszego samochodu produkcyjnego do 400 km/h, a także do 250 mph, przyspieszając odpowiednio w 18,82 sekundy i 19,2 sekundy. Wszystkie cztery rekordy zostały osiągnięte w czwartek 27 czerwca przez fabrycznego kierowcę testowego Markusa Lundha na lotnisku w Orebro w Szwecji. Samochód użyty do pobicia rekordu był napędzany paliwem E85 i nie zawierał żadnych modyfikacji poza klatką bezpieczeństwa i fotelem kierowcy pochodzącym z modelu Koenigsegg One:1, który został zamontowany w aucie na prośbę Markusa Lundha.

 

Wersja bez tylnego skrzydła 

Do bicia rekordów wykorzystano Jesko Absolut w wersji pozbawionej dużego skrzydła, które może być zamontowane z tyłu pojazdu. Zdecydowano o zrezygnowaniu z maksymalnej siły docisku na rzecz prędkości na prostej. W ten sposób zoptymalizowano opór powietrza, aby uzyskać lepsze przyspieszenie.

Imponujący krótki czas, w jakim Jesko Absolut przyspieszył do 250 mil na godzinę, nie oznacza wcale, że auto rozpędza się maksymalnie do takiej właśnie prędkości. Założyciel Christian von Koenigsegg uważa, że Jesko Absolut może rozpędzić się do prędkość 330 mph. Podobno wystarczy do tego jedynie odpowiednio długa prosta. W materiale wykorzystano zdjęcia producenta.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.