Kia K4 to kosmicznie wyglądający sedan. Koreańczycy nie przestają zaskakiwać

Zwracające uwagę kształty zamknięte w nadwoziu sedana - tak można na szybko podsumować wygląd nowego samochodu południowokoreańskiej marki. Kompaktowa Kia K4 to po modelu EV9 kolejny odważnie zaprojektowany pojazd przeznaczony do seryjnej produkcji.

Koreańczycy podzielili się pierwszymi informacjami na temat modelu K4, którego światowa premiera odbędzie się 27 marca 2024 r. podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Nowym Jorku. Samochód wprowadzi do klasy kompaktowych sedanów nowe standardy m.in. w zakresie designu. Więcej o nowych samochodach piszemy na Gazeta.pl.

Na przemian ułożone kwadraty

Koreańscy styliści stworzyli niepowtarzalny kształt nadwozia z wydłużoną tylną szybą, wykorzystując połączenie logicznie ułożonych kwadratów w pozornie nielogiczny sposób - styl ten został nazwany przez projektantów "Twist Logic". Pionowe reflektory umieszczono na krawędziach karoserii, a światła do jazdy dziennej połączono z poziomymi chromowanymi listwami dekoracyjnymi. Tylne lampy także zostały umieszczone pionowo na skrajach nadwozia. Dyfuzor wbudowany w zderzak dopełnia całości jako mocny, graficzny detal.

Zobacz wideo Samochód, który przeniknął ze świata wirtualnego do realnego [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

Znajomy projekt kabiny

Design wnętrza nie jest już tak skomplikowany i zawiera rozwiązania znane z samochodów elektrycznych marki Kia. Koncepcja kokpitu zorientowanego na kierowcę spotyka się z prostym układem deski i konsoli środkowej. Na tablicy rozdzielczej dominuje duży centralny ekran. Kolejny wyświetlacz umieszczony za kierownicą podaje osobie kierującej pojazdem najważniejsze informacje.

Przez środek deski przeprowadzono kanały wentylacyjne oraz rozlokowano w zasięgu dłoni klasyczne przyciski i elementy sterujące, które ograniczono do minimum. Poręczne fizyczne przyciski zachowano także na kierownicy. Z tunelu centralnego wyprowadzona została tradycyjna dźwignia odpowiadająca za wybór biegów. Nie zapomniano również o przydatnych schowkach, uchwytach na pojemniki z napojami oraz gniazdach zasilających przenośne urządzenia elektroniczne. 

Kia K4 zastąpi model Forte

Jakie silniki znajdą się pod maską Kii K4? Tego na razie nie wiadomo. Może się jedynie domyślać, że będą to tradycyjne układy spalinowe oraz hybrydy. Auto zaprojektowano z myślą o rynku amerykańskim, na którym K4 zastąpi popularny model Forte. Pojazd ten jest w Ameryce odpowiednikiem europejskiego modelu Ceed, ale w niewystępującym na Starym Kontynencie wydaniu nadwozia sedan. Z tego powodu Kii K4 raczej nie należy się spodziewać w Europie. Więcej o pojeździe oraz zastosowanym wyposażeniu dowiemy się w dniu premiery. W materiale wykorzystano zdjęcia producenta.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.