Ważne zmiany w autach marki Dacia. Nacisk na bezpieczeństwo i poprawę komfortu

Dacia poinformowała o modernizacji modeli, które jeszcze przez parę lat będą obecne w ofercie rumuńskiej marki. Mowa o Sandero, Sandero Stepway i Joggerze. Auta te teraz będą bezpieczniejsze i bardziej komfortowe. O Dusterze i Springu nie ma ani słowa. Dlaczego? Ponieważ te samochody niebawem wjadą na rynek już jako zupełnie nowe generacje.

Sandero, Sandero Stepway i Jogger - w tych modelach zostaną zastosowane nowe obowiązkowe elementy wyposażenia, które są przewidziane przez rozporządzenie GSR2 (Global Safety Regulation nr 2) dotyczące ogólnego bezpieczeństwa pojazdów w Unii Europejskiej. To oznacza, że za sprawą aktualizacji wprowadzonych w gamie modelowej, klienci otrzymają lepiej wyposażone samochody i zyskają na komforcie. Przy okazji pojawią się poprawki w obszarze designu. Zamówienia na auta po aktualizacji będą przyjmowane u dealerów od kwietnia 2024 r. Więcej o nowych samochodach piszemy na Gazeta.pl.

Więcej systemów bezpieczeństwa w Daciach

Wskutek zmian mających związek z rozporządzeniem GSR2, cała gama Dacii będzie zgodna z nowymi przepisami i do samochodów trafią nowe systemy mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, również pieszych i rowerzystów. Co ciekawe, Dacia na desce rozdzielczej wprowadzi nowy specjalny przycisk "My Safety", który umożliwi wyłączenie niektórych systemów wsparcia kierowcy podczas jazdy. Od poziomu Essential wzwyż wyposażenie będzie zawierać: 

  • rejestrator danych na temat zdarzenia
  • przygotowanie do montażu blokady alkoholowej
  • system rozpoznawania znaków drogowych i ostrzegania o nadmiernej prędkości
  • system kontroli pasa ruchu
  • system utrzymania pasa ruchu
  • system kontroli zmęczenie kierowcy
  • wspomaganie parkowania tyłem
  • czujnik światła i czujnik deszczu
  • sygnalizacja nagłego hamowania
  • aktywny system wspomagania nagłego hamowania z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów

Na szybach naklejki Rescue code 

Jedną z nowości będzie również Rescue code (kod ratunkowy), czyli Kod QR umieszczony w formie naklejki na przedniej i tylnej szybie. Oferuje on możliwość sprawdzenia pliku danych ratunkowych opracowanego przez Dacię za pomocą specjalnej, bezpłatnej aplikacji. Umożliwia strażakom dostęp do wszystkich informacji potrzebnych do bezpiecznej i skutecznej interwencji, co pozwala zaoszczędzić cenne minuty.

Poprawki w wyglądzie 

Przy okazji aktualizacji pojawią się nowe kolory. Lakier Beige Safari (beżowy Safari) będzie dedykowany crossoverowi Sandero Stepway. Kolory Szary Schiste (wcześniej zarezerwowany dla Joggera) oraz Zielony Cedre (charakterystyczny dla wersji Extreme) będą teraz dostępne we wszystkich modelach. Nowością będą jeszcze nowe wzory 16-calowych felg ze stopów lekkich.

Warto także podkreślić, że w wyposażeniu modeli Sandero, Sandero Stepway i Jogger pojawi się gniazdo USB-C z przodu (zamiast dotychczasowego USB-A), a w autach z pakietem Komfort Premium również gniazdo USB-C umieszczone z tyłu.

Dacia Jogger Hybrid 140

Hybrydowa Dacia Jogger zostanie wyposażona w całkowicie nowy 7-calowy wyświetlacz zegarów, który debiutował w zupełnie nowym Dusterze. Cyfrowe wskaźniki zapewnią kierowcy znacznie więcej informacji w porównaniu z klasycznymi zegarami. Ponadto klimatyzacja manualna będzie montowana w Joggerze od wersji Essential wzwyż.

Dacia Jogger Hybrid 140 będzie dostępna w wersji 5- i 7-osobowej. Pod maską znajdzie się wolnossący 4-cylindrowy motor o pojemności 1.6 litra połączony z elektrycznym silnikiem i litowo-jonowym akumulatorem 1.2 kWh. Jeszcze jeden silnik elektryczny spełnia rolę prądnicy i rozrusznika. Konstrukcja łącznie generuje moc 140 koni mechanicznych i jest połączona z unikatową skrzynią biegów pozbawioną klasycznego sprzęgła. Odzyskiwana energia pozwoli na jazdę miejską głównie w trybie elektrycznym. Hybryda dysponować będzie specjalną funkcją E-SAVE, umożliwiającą magazynowanie energii elektrycznej w akumulatorze trakcyjnym, w celu skorzystania z niej w momencie wybranym przez kierowcę. 

Zobacz wideo Brexit przyniósł motoryzacji jakieś korzyści? [AUTOPROMOCJA]
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.