Toyota Land Cruiser 70 kończy 40 lat. Wiedzieliście o tym, że nadal jest produkowana?

Toyota Land Cruiser 70 w 2024 r. skończy 40 lat. Z tej okazji model otrzymał kolejny lifting. Na urodziny powróci też na rodzimy rynek. Terenówka ponownie będzie sprzedawana w Japonii. Czy trafi też do Europy?

O motoryzacyjnych ciekawostkach przeczytasz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Toyota Land Cruiser J70 zadebiutowała na rynku w roku 1984. I choć już pięć lat później na rynku pojawiła się bardziej luksusowa generacja J80, produkcja terenówki nie została wygaszona. Oczywiście dziś samochodu nie da się kupić np. w polskim salonie. Model z powodzeniem radzi sobie jednak w Afryce, Ameryce Południowej czy Australii.

Zobacz wideo Zderzenie dwóch aut w Lublinie. Policja opublikowała nagranie ku przestrodze

Land Cruiser z roku 1984 otrzymał nową wersję. Nadal będzie produkowany!

Land Cruiser J-siedemdziesiątka jest produkowany od blisko czterech dekad. To jednak twórcom Toyoty absolutnie nie przeszkadza. Zaprezentowali właśnie kolejny lifting dedykowany modelowi. Powiem więcej, ogłosili, że sprzedaż legendy ponownie ruszy w Japonii. A to już stanowi informację naprawdę sensacyjną. Czy legendarny Land Cruiser pojawi się też w europejskich cennikach? W to niestety wątpię...

Toyota Land Cruiser J70 z 204-konnym dieslem 2,4 litra

Przechodząc jednak do konkretów, nowy-stary Land Cruiser dostanie w pierwszej kolejności nowy silnik diesla o oznaczeniu 1GD-FTV. Ten zestaw liter i cyfr oznacza 2,4 litra pojemności, doładowanie, 204 konie mechaniczne mocy i 500 Nm momentu obrotowego. Napęd trafia oczywiście na cztery koła, a w procesie pośredniczy automatyczna przekładnia 6 Super ECT. Niewątpliwą zaletą układu napędowego jest zbiornik paliwa. Ten ma aż 130 litrów pojemności. Auto zaoferuje zatem naprawdę duży zasięg. Także w terenie.

Toyota Land Cruiser J70 2024Toyota Land Cruiser J70 2024 Fot. Toyota

Toyota Land Cruiser J70 2024 z LED-owymi lampami i systemami wspomagania jazdy

Oczywiście nowoczesność dopadła Toyotę nie tylko pod maską. Terenówka otrzymała unowocześniony grill i LED-owe lampy. Dwie rzeczy pozostały jednak bez zmian. Nadal na błotniku Japończycy montują charakterystyczne lusterko. Poza tym auto nadal ma kanciaste kształty, krótkie zwisy i ścięte narożniki. To ułatwia przeprawianie się po trudnym terenie.

Toyota Land Cruiser J70 2024Toyota Land Cruiser J70 2024 Fot. Toyota

Kolejnym słowem kluczem w przypadku unowocześnionego klasyka stała się elektronika. Elektroniczne blokady mechanizmu różnicowego to nie koniec. Toyota Land Cruiser J70 2024 korzysta też z nowoczesnych systemów wsparcia jazdy Toyota Safety Sense. Standardem jest układ stabilizacji toru jazdy, aktywna kontrola trakcji, system wspomagający pokonywanie podjazdów, układ wspomagania zjazdu ze wzniesienia czy układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.