Zderzenie rowerzystki z dostawczakiem, czyli o krok od tragedii. Kto był winny? [WIDEO]

Pewna 17-letnia rowerzystka wjechała na przejście dla pieszych, zderzając się z dostawczym pojazdem. Na szczęście, skończyło się na stłuczeniach. Policjanci ustalili przebieg zdarzenia, w czym bardzo pomocne okazało się nagranie z gminnego monitoringu. Dało ono jasną odpowiedź, kto w tym przypadku zawinił.

Do zdarzenia doszło w zeszły wtorek 14 marca, po godzinie 7:00 na ulicy Sikorskiego w Słońsku. 17-latka jechała rowerem do szkoły. Poruszała się chodnikiem, a następnie, nie rozglądając się, wjechała na przejście dla pieszych wprost w bok dostawczego pojazdu. Kierowca nawet nie poczuł, że doszło do uderzenia i niczego nieświadomy, pojechał dalej.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Dziewczyna zadzwoniła do rodziców, którzy przyjechali na miejsce i wezwali służby. 17-latka została przetransportowana karetką do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Na szczęście, po jej przebadaniu okazało się, że prócz stłuczeń, nie odniosła poważniejszych obrażeń. Policjanci zajęli się ustaleniem przebiegu zdarzenia. Wkrótce dotarli do kierowcy, który został przesłuchany. Bardzo pomocne okazało się nagranie z monitoringu, które uchwyciło cały przebieg zdarzenia. Dało ono jasną odpowiedź, kto zawinił.

Zobacz wideo

Sprawcą kolizji była rowerzystka. Zgodnie z art. 26 ust. 3 pkt 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Kierującemu rowerem zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych

Monitoring pokazał również, że nastolatka praktycznie w ogóle nie obserwowała, co dzieje się na drodze. Sprawę 17-latki przekazano do sądu dla nieletnich, który zadecyduje o konsekwencjach, jakie poniesie.

Sierżant sztabowa Klaudia Biernacka z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie wskazuje, że w tej sytuacji zabrakło dwóch podstawowych elementów – znajomości przepisów oraz ostrożności na drodze. "Apelujemy, tym razem głównie do niechronionych uczestników ruchu drogowego – nawet jeśli macie Państwo pierwszeństwo na drodze, nie zwalnia to z myślenia" - przypomina sierż. szt.

Ważne informacje dla rowerzystów

W tym miejscu przypomnijmy kilka podstawowych kwestii, o których mówi kodeks drogowy. Istnieje jeden wyjątek, w którym po przejściu dla pieszych może przejechać rowerzysta i dotyczy on dziecka w wieku do 10 lat. Taki cyklista według przepisów nadal jest pieszym. Przy przejściach dla pieszych (ale nie tylko) często spotkać możemy krótkie przerywane pasy, jest to znak poziomy P-11 oznaczający przejazd dla rowerów i to z nich mogą korzystać rowerzyści bez schodzenia z jednośladów.

Co więcej, jadąc rowerem, nie można poruszać się chodnikiem. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki:

  1. Gdy mamy pod opieką dziecko do 10 roku życia jadące rowerem.
  2. Minimalna szerokość chodnika wynosi nie mniej niż 2 metry, a do tego znajduje się przy drodze, po której można jechać z prędkością większą niż 50 kilometrów na godzinie. Ponadto w tym miejscu nie są wydzielone drogi rowerowe ani osobny pas ruchu.
  3. Gdy warunki pogodowe stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla rowerzystów jadących po drodze (na przykład ulewy, śnieg, silny wiatr, gęsta mgła, gołoledź).

OFERTY AVANTI24.PL: Sposób na plisowaną spódnicę i najmodniejsze czółenka w tym sezonie. To połączenie jest niezawodne!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.