Mandaty na ponad 27 tys. zł. Aż 61 naruszeń kierowcy ciężarówki

Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli transport fasoli. Kierowca ciężarówki dopuścił się rażącego nieprzestrzegania norm socjalnych i tym samym stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

W środę 26 października, na drodze krajowej numer 19 w miejscowości Mszanna koło Łosic (woj. mazowieckie), patrol ITD zatrzymał do kontroli drogowej ciężarówkę należącą do serbskiej firmy. Ładunek zawierający fasolę białą przemieszczał się z Kirgistanu do Serbii. Inspektorzy w trakcie analizy danych z pamięci tachografu cyfrowego i karty kierowcy, doliczyli się łącznie 61 poważnych naruszeń.

Mężczyzna zamierzał chyba w rekordowym czasie pokonać zaplanowaną trasę. Jeździł za długo i nie odbierał wymaganych odpoczynków. W komunikacie mazowieckich inspektorów czytamy:

Kierowca m.in. przekroczył 10-godzinną normę czasu jazdy dziennej o 53 godz. i 27 min. oraz o 22 godz. i 16 min. Oprócz tego przekroczył też dwutygodniowy czas jazdy o 47 godz. i 52 min. oraz przekroczył tygodniowy czas jazdy o 18 godz. i 54 min. Kierowca przekroczył również czas jazdy ciągłej bez wymaganej przerwy m.in. o 15 godz. i 6 min. oraz o 7 godz. i 10 min. Znacznie za długi czas jazdy spowodował też skrócenie odpoczynku dziennego m.in. o 8 godz. i 44 min. oraz skrócenie odpoczynku tygodniowego m.in. o 8 godz. i 15 min.

Kontrola zapisów z karty kierowcy do tachografu wykazała także, że kierowca wielokrotnie nie wprowadzał na nią wpisów dotyczących symboli państwa rozpoczęcia lub zakończenia dziennego okresu pracy.

Mundurowi za popełnione wykroczenia na obywatela Serbii zamierzali nałożyć mandaty karne na łączną kwotę 27 150 zł. Kierowca odmówił ich przyjęcia, więc został przekazany do dalszych czynności wezwanym na miejsce policjantom z Łosic.

Za szereg rażących naruszeń zostaną też wszczęte postępowania administracyjne wobec serbskiego przewoźnika i osoby zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie. Ciężarówkę skierowano na wyznaczony parking strzeżony. Pojazd będzie mógł opuścić parking dopiero po wpłaceniu 16 tys. zł kaucji na poczet przewidywanych kar pieniężnych.

Zobacz wideo Kierowca ciężarówki zahaczył o wózek z dziećmi
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.