Iveco nie wyjechało za wschodnią granicę Polski. Auta poszukiwali Niemcy

Funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili próbę wywozu za wschodnią granicę Polski samochodu dostawczego pochodzącego z nielegalnego źródła. Iveco poszukiwane w Niemczech zostało zatrzymane w Zosinie.

Na terytorium Polski służby mundurowe często odnajdują różnego rodzaju pojazdy pochodzące z przestępstw. W walce z przemytnikami aut pomaga wiedza, doświadczenie, działania operacyjne, nowoczesny sprzęt, międzynarodowa współpraca służb czy dostęp do europejskich baz danych o kradzionych pojazdach. Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, od początku 2022 roku odzyskali pojazdy o łącznej wartości ponad 7,5 mln zł.

Pracownicy przejścia granicznego w Zosinie tym razem odzyskali samochód dostawczy marki Iveco wyprodukowany w 2016 roku. Na kierunku wyjazdowym z Polski zatrzymano 28-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna próbował przejściem drogowym przekroczyć granicę z Ukrainą. Dzięki czujności strażników nie udało się wywieźć poza teren Unii Europejskiej auta pochodzącego z przestępstwa.

Kierowcy busów stracili prawo jazdy za zbyt szybką jazdęKierowcy busów dostali nauczkę. Muszą odczekać kwartał na możliwość jazdy

Hrubieszowscy funkcjonariusze ustalili, że pojazd o szacowanej wartości 150 tysięcy złotych został skradziony na terytorium Niemiec. Auto w zagranicznych bazach danych figurowało jako utracone. Iveco zostało zatrzymane i zabezpieczone. W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze Policji z Hrubieszowa, którym przekazano kierowcę oraz samochód.

Funkcjonariusze Straży Granicznej w swojej codziennej pracy ustalają m.in. legalność pochodzenia pojazdów, w których ludzie zamierzają przekroczyć granicę. W przypadku podejrzenia, że samochód może pochodzić z przestępczego procederu, przeprowadzane są szczegółowe ekspertyzy w celu ustalenia prawdziwych danych identyfikacyjnych.

Zobacz wideo Straż graniczna po pościgu odzyskała skradzionego kampera
Więcej o: