Wiosny jeszcze nie ma, ale motocykliści na drogach już są i przewietrzają maszyny

Choć do kalendarzowej wiosny trzeba jeszcze chwilę poczekać, ładna pogoda już zachęca motocyklistów do powrotu na drogi po zimowej przerwie. Do sytuacji tej dostosowują się policjanci, którzy również wyprowadzają z garaży służbowe maszyny i rozpoczynają patrole na jednośladach.

Wyższa temperatura, słoneczne dni i polepszające się warunki drogowe tradycyjnie sprawiają, że motocykliści decydują się na pierwsze sezonowe przejażdżki. W tych okolicznościach na jezdniach nie może zabraknąć pilnujących porządku funkcjonariuszy na jednośladach. Kiedy pozwala na to pogoda, policyjni motocykliści również są obecni w ruchu i szczególnie przyglądają się zmotoryzowanym na dwóch kołach. Więcej o bezpieczeństwie piszemy na Gazeta.pl.

Ostrożność przy przewietrzaniu motocykla

Kierowcy spragnieni jazdy na motocyklu po dłuższej jesienno-zimowej przerwie, muszą pamiętać o kilku podstawowych zasadach przed wyjazdem na drogi publiczne. Dla bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego, sprzęt należy sprawdzić i właściwie przygotować do drogi. Ponadto na jezdniach trzeba zachować zwiększoną uwagę i ostrożność, ponieważ drogi nie zostały jeszcze właściwie doprowadzone do porządku po zimie. O odpowiedzialnym "wjechaniu" w sezon 2024 przypominają policjanci:

Pamiętajmy, że dla naszego bezpieczeństwa pojazd do drogi należy odpowiednio przygotować. Zanim zdecydujemy się wyjechać w podróż, powinniśmy sprawdzić układ hamulcowy, poziom oleju, stan opon. Nieodpowiednie sprawdzenie stanu technicznego motocykla, może skończyć się nie tylko jego uszkodzeniem, ale co gorsza nawet zdarzeniem drogowym i ludzką tragedią.
Zobacz wideo

Wypadki przez brawurę i brak wyobraźni

Jazda motocyklem wymaga posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania, umiejętności prowadzenia takiego sprzętu oraz przede wszystkim zdrowego rozsądku. Na bezpieczeństwo jazdy wpływa przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i wykazywanie ograniczonego zaufania wobec innych kierujących. Wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach oraz zbyt szybka i brawurowa jazda to najczęstsze grzechy motocyklistów, przez które dochodzi do wypadków. Droga publiczna to nie tor wyścigowy i zmotoryzowany zawsze powinien myśleć o innych użytkownikach dróg. 

Ważny kask i właściwy ubiór

Motocyklista powinien także zadbać o dobrą widzialność np. przez włożenie kamizelki odblaskowej, barwnego kasku, posiadać na ubiorze fluorescencyjne wstawki. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów. Odpowiedni ubiór dodatkowo może uchronić od zdarzenia drogowego lub uratować zdrowie, a nawet życie. Ważne jest ubranie z długimi rękawami i nogawkami, rękawiczki, specjalne stroje z wzmocnieniami na kolanach i łokciach, ale też takie, które nie utrudniają ruchów.

Czy motocykliści powinni czekać do kalendarzowej wiosny?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.