Policjanci składali się w zakrętach. Tej trudnej sztuki uczyli się w bezpiecznych warunkach

Policjanci drogówki dzięki wykorzystaniu w służbie motocykli mogą skuteczniej wykonywać swoje obowiązki. W miejskich korkach lub podczas zdarzeń na trasach szybkiego ruchu, na jednośladzie można dużo szybciej dotrzeć do miejsca zdarzenia. Do kierowania takim pojazdem potrzeba jednak specjalnych umiejętności.

Funkcjonariusze pełniący służbę na motocyklach, dzięki dwóm kółkom mogą m.in. skuteczniej i szybciej dotrzeć na miejsce interwencji oraz do osób potrzebujących pomocy. Motocykl też często potrafi dojechać na czas tam, gdzie nie mogą dojechać samochody. Uprzywilejowanymi jednośladami również łatwiej jest ścigać piratów drogowych popełniających wykroczenia na szybkich motocyklach, których samochody policyjne zwykle nie mają szans dogonić. Więcej o działaniach policjantów z drogówki piszemy na stronie głównej Gazeta.pl.

Bezpieczne pokonywanie zakrętów motocyklem

Sprawna i przede wszystkim bezpieczna jazda motocyklem, wymaga m.in. opanowania techniki pokonywania zakrętów. Im prędkość pojazdu jest wyższa na łuku, tym potrzeba lepszych umiejętności prowadzenia motocykla. Przy pokonywaniu ciaśniejszych winkli wymagane jest tak zwane złożenie, a przy takim manewrze kluczowa jest płynność wykonywanych ruchów i operowania manetką gazu, aby siły oddziałujące na motocykl były zoptymalizowane. W celu zachowania stabilności, niezwykle ważne jest także odpowiednie ułożenie ciała jeźdźca i znajomość techniki przeciwskrętu (chwilowe i stosunkowo nieznaczne skręcenie kierownicy w kierunku przeciwnym do zamierzonego skrętu, powodujące przechył w kierunku zamierzonego skrętu).

Zobacz wideo Nowe policyjne motocykle BMW

Szkolenie policjantów na torze w Białymstoku

Specjalne szkolenie z doskonalenia techniki jazdy motocyklem odbyli ostatnio policjanci z podlaskiej grupy Speed oraz białostockiej drogówki. Zajęcia zostały zorganizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a przeprowadził je w bezpiecznych warunkach na torze w Białymstoku, znany w regionie instruktor – Leszek Rzońca.

Zadania postawione przed policjantami wymagały dobrego panowania nad motocyklem. Ćwiczenia zaplanowane zostały z uwzględnieniem specyfiki służby policyjnej. Precyzja oraz dokładność, którą funkcjonariusze mieli okazję ćwiczyć na torze, to ważny element mający wpływ na bezpieczeństwo jazdy. 

Policyjne szkolenie z doskonalenia techniki jazdy służbowym motocyklemPolicyjne szkolenie z doskonalenia techniki jazdy służbowym motocyklem Fot. Policja

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.