• Link został skopiowany

Czy skuterem można jechać po ścieżce rowerowej? W miastach to częsty widok

Częstym widokiem w mieście jest skuter jadący po ścieżce rowerowej. Kierujący takimi pojazdami powinni zatem wiedzieć, że zachowanie nie jest zgodne z przepisami. I zaraz wyjaśnimy czemu. Wskażemy też wysokość kary za to wykroczenie.
Zdjęcie ilustracyjne
PIOTR SKÓRNICKI

Kolejne interpretacje przepisów drogowych znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

W centrum dużego miasta nietrudno jest dotrzeć dostawcę jedzenia, który niewielkim skuterem porusza się po ścieżce rowerowej. Dzięki temu może ominąć korki i szybciej dowieźć posiłek zamawiającemu. Tylko czy takie zachowanie jest zgodne z przepisami? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować kilka zapisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zobacz wideo Pijany "uciekał" przed policjantami... skradzionym skuterem

Jazda skuterem po ścieżce rowerowej. Podstawa prawna

Z punktu widzenia tematu tego materiału, kluczowe znaczenie ma m.in.:

  • definicja skutera. W przypadku dostawców często jest to pojazd, który łapie się w kategorię motoroweru. A motorower w głos art. 2 pkt 46 ustawy PoRD jest "pojazdem dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h".
  • definicja drogi dla rowerzystów. Ta została przytoczona w art. 2 pkt 5 ustawy PoRD. Jest to "droga lub część drogi niebędącą jezdnią, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, przeznaczoną do ruchu rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego oraz osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch i ruchu pieszych, w przypadkach przewidzianych w ustawie".
  • definicja pasa ruchu dla rowerów. Ta została przytoczona w art. 2 pkt 5a ustawy PoRD. Jest to "część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi".

Czy skuterem można jechać po ścieżce rowerowej?

Zacznijmy od definicji drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Są one przeznaczone do ruchu ROWERÓW, ewentualnie hulajnóg elektrycznych, UTO i UWR. W przepisach nie ma słowa o motorowerach. Motorowery, czyli de facto pojazdy, powinny zatem jeździć po jezdni. Na chodniku mogą wyłącznie parkować, a przez ścieżkę dla rowerów czy pas ruchu dla rowerów przejeżdżać podczas wykonywania manewru skrętu w drogę poprzeczną. Tyle! I identyczna zasada dotyczy chodników. Dostawca jadący na skuterze nie może zjechać z drogi, wjechać na chodnik i nim dojechać np. bezpośrednio pod klatkę. Takie zachowanie oznacza wykroczenie i to dość poważnie ścigane.

Ile wynosi mandat za jazdę skuterem po ścieżce rowerowej?

W tym akapicie omówimy zarówno mandat za jazdę skuterem po ścieżce rowerowej, jak i po chodniku. Wynoszą one odpowiednio:

  1. Jazda skuterem po chodniku oznacza mandat wynoszący 1500 zł. Dodatkowo do konta kierującego policjant dopisze 8 punktów karnych.
  2. Jazda skuterem po drodze dla rowerów oznacza z kolei naruszenie opisane w art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. To oznacza, że kierujący dostanie od 20 do 3000 zł mandatu. Skrajnie na tej podstawie policjant może dopisać do konta kierującego nawet 15 punktów karnych. Stanie się tak w sytuacji, w której uzna, że jazda skuterem po ścieżce rowerowej oznacza stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa rowerzysty.

Jak bardzo dostawcom jeżdżącym skuterami by się to nie podobało, powinni trzymać się jezdni. Przy zachowaniu reguł ruchu drogowego mogą wyprzedzać auta stojące w korku, nie mogą jednak zjechać na ścieżkę rowerową czy chodnik. Ścieżkami czy chodnikami nie mogą również podjeżdżać pod adres dostawy. Powinni zaparkować pojazd na parkingu, ewentualnie przy zachowaniu przepisowych wymogów na chodniku. Tak wygląda zachowanie kierującego skuterem wpisujące się w zapisy Prawa o ruchu drogowym.

Więcej o: