Błoto mundurowym niestraszne. W trudnym terenie uczyli się jeździć pojazdami ATV i UTV

Policjanci, wspólnie z funkcjonariuszami straży rybackiej, żołnierzami, bieszczadzkim GOPR-em, służbą medyczną, a także Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa SAR z Gdyni, przez trzy dni w Bieszczadach doskonalili umiejętności prowadzenia pojazdów terenowych typu ATV (quad) i UTV (buggy).

Na terenie ośrodka "Natura Park", który znajduje się w Stężnicy w Bieszczadach, pracownicy służb mundurowych odbyli specjalistyczne szkolenie, które trwało trzy dni. Funkcjonariusze ćwiczyli m.in. technikę jazdy pojazdami typu quad i buggy. Dodatkowo utrwalali wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacji wypadków komunikacyjnych pojazdów terenowych, w trudno dostępnych terenach górskich. Więcej o działaniach służb mundurowych piszemy na Gazeta.pl.

W trakcie zajęć doskonalono umiejętności w zakresie m.in. poprawnej pozycji w trakcie korzystania z quada tj.: ułożenie rąk, nóg, głowy, a także balansowania ciałem oraz prawidłowego korzystania z ustawień napędu pojazdu. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość przetestowania najnowocześniejszych pojazdów typu ATV, UTV oraz motocykli terenowych z napędem elektrycznym, a także zaawansowanych środków łączności montowanych w kaskach.

Zobacz wideo Mundurowi w trudnym terenie uczyli się jeździć pojazdami typu ATV i UTV

Zajęcia z topografii i orientacji w terenie

Rzeszowscy policjanci przeprowadzili zajęcia z topografii i terenoznawstwa oraz orientacji w terenie, posługiwania się mapą i kompasem, a także wykorzystania nawigacji za pomocą Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS). Omówione zostały także zmiany legislacyjne obowiązujące od września 2022 roku oraz zasady prawidłowego zabezpieczenia miejsca zdarzenia drogowego. Ponadto uczestnicy szkolenia poszerzali swoją wiedzę z zakresu zwalczania kłusownictwa śródlądowego oraz zapoznawali się z narzędziami kłusowniczymi.  

Organizatorem szkolenia była Państwowa Straż Rybacka wspólnie z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów w Rzeszowie. Wzięli w nim udział strażnicy Państwowej Straży Rybackiej z Podkarpacia, Suwałk i Gdańska, wykładowcy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, żołnierze 31 Batalionu Lekkiej Piechoty z Rzeszowa, przedstawiciele służby zdrowia z SP ZOZ Sanok, ratownicy GOPR Grupy Bieszczadzkiej, licencjonowany instruktor jazdy terenowej i sportowej pojazdami typu quad oraz policjanci, którzy na terenie garnizonu podkarpackiego pełnią służbę m.in. z wykorzystaniem quadów służbowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.