Kto może jeździć skuterem? Poradnik dla początkujących

Skuter to pojęcie... mało konkretne. Dlatego żeby móc odpowiedzieć na pytanie "Kto może jeździć skuterem?", konieczne jest uprzednie rozstrzygnięcie czy mówimy o motorowerze, czy motocyklu. Dziś omówimy każdy z przypadków.

O prawie jazdy i innych przepisach dotyczących kierowców szerzej opowiadamy również w serwisie Gazeta.pl.

Pierwsze pytanie brzmi: mówiąc o skuterze mamy na myśli pojęcie rozumiane w głos przepisów czy rynku motoryzacyjnego? W głos przepisów skuterem jest motorower. Na rynku spotykane są jednak skutery, które mają silnik o pojemności 800 cm3. Te według prawa kategoryzowane są już jako motocykle. Na początek przyjmijmy zatem za bazę przepisy. To nieco ułatwi nam dalszy wywód.

Zobacz wideo Niecierpliwa kierująca busem pożegnała się z prawem jazdy

Skuter a polskie przepisy. Te mówią o motorowerze

Skuterem według art. 2 pkt 46 ustawy Prawo o ruchu drogowym jest "pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h". Aby móc prowadzić taki środek transportu w 90 proc. przypadków jest potrzebne prawo jazdy. Kiedy nie okazuje się konieczne? Przede wszystkim w przypadku osób, które ukończyły 18. rok życia przed 19 stycznia 2013 roku. Ich dotyczą przepisy w starym kształcie. A więc mają uprawnienia na skuter bez konieczności wyrabiania prawa jazdy czy karty motorowerowej. Wystarczy im dowód osobisty.

Skuter bez prawa jazdy dla dorosłych jest zatem możliwy. Ale tylko dla osób urodzonych przed 19 stycznia 1995 roku.

Prawo jazdy na skuter. Jakie są wymogi?

Osoby, które weszły w pełnoletniość później, mają nieco większy problem. Bo do uzyskania prawa jazdy na skuter muszą:

  • zdobyć minimum prawo jazdy kat. AM uprawniające do kierowania motorowerem (definicja art. 2 pkt 46 ustawy PoRD). Minimum, bo takie same uprawnienia dają również wszystkie wyższe kategorie prawa jazdy, a więc A1, A2, A, B1, B, C, D czy T. W skrócie, osoba która ma kat. B, nie musi wyrabiać kat. AM żeby móc jeździć skuterem.
  • w ramach prawa jazdy kat. AM kierujący otrzymuje również możliwość legalnego kierowania czterokołowcem lekkim o masie własnej do 350kg i prędkości maksymalnej do 45 km/h.
  • jeżeli chodzi o samo prawo jazdy kat. AM, konieczne jest ukończenie 14. roku życia, przejście badań lekarskich, odbycie kursu nauki jazdy i zdanie egzaminu państwowego.

Ile kosztuje prawo jazdy na skuter? Sam kurs na kategorię AM kosztuje jakieś 1000 zł. Do tej kwoty należy doliczyć 200 zł za badania lekarskie, jakieś 50 zł za zdjęcia i 170 zł za egzamin państwowy. W sumie to daje 1420 zł.

Prawo jazdy na skuter 125 cm3 i z większym silnikiem

W sytuacji, w której skuter ma silnik spalinowy o pojemności większej niż 50 cm3, elektryczny o mocy przekraczającej 4 kW lub rozwija prędkość maksymalną wyższą niż 45 km/h, jest traktowany jak motocykl. A w takim przypadku minimalny wymóg dotyczący uprawnień rośnie. Konieczne jest:

  • prawo jazdy kat. A1 przy pojemności skokowej nie przekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg (minimalny wiek to 16 lat),
  • prawo jazdy kat. A2 przy mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg (minimalny wiek to 18 lat),
  • prawo jazdy kat. A przy skuterze o pojemności silnika większej niż 125 cm3, ewentualnie mocy wyższej niż 35 kW (minimalny wiek to 24 lub 20 lat),
  • prawo jazdy kat. B przy pojemności silnika nie przekraczającej 125cm3, mocy nie przekraczającej 11kw pod warunkiem posiadania prawa jazdy kat B od co najmniej 3 lat.

Obowiązkowe wyposażenie dla kierowcy skutera

W przypadku skutera – i to bez względu na pojemność jego silnika czy wymaganą kategorię prawa jazdy – liczy się też obowiązkowe wyposażenie. Tu przepisy nie stawiają zaporowych wymogów. Oczekują od kierującego i przewożonych przez niego pasażerów posiadania wyłącznie kasku. Nie warto jednak ograniczać się tylko do tego elementu. Dobrze jest zainwestować również w specjalny strój. Ten ochroni przed pędem powietrza, ale też w razie wywrotki lub kolizji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.