Ile się robi prawo jazdy na motocykl? Godziny i ceny kategorii A

Motocykl to wolność. Motocykl to jednak też oddzielne prawo jazdy. Co trzeba zrobić, aby je zdobyć? Dziś opiszemy dokładnie zarówno kurs, jak i egzamin. Wskażemy czas trwania poszczególnych części oraz koszty z nimi związane.

O egzaminach na pozostałe kategorie prawa jazdy opowiadamy również w serwisie Gazeta.pl.

Prawo jazdy kategorii A to pełnoprawne prawko na motor. Co oznacza słowo pełnoprawne? Kierujący może poprowadzić jednoślad bez względu na pojemność czy moc silnika. Przy kat. A1 i A2 występują w tej kwestii mocne ograniczenia. Poza tym kierujący może też poprowadzić zespół pojazdów złożony z motocykla i przyczepy.

Zobacz wideo Kierowca wyprzedzał na zakazie i poruszał się ze zbyt wysoką prędkością

Aby móc starać się o kat. A, kierujący przed przystąpieniem do kursu musi spełnić jeden z dwóch wymogów wiekowych. Konieczne jest ukończenie:

  • 20. roku życia w sytuacji, w której osoba posiada od co najmniej 2 lat prawo jazdy kategorii A2,
  • 24. roku życia w każdym innym przypadku.

Ile trwa kurs na kategorię A? Godziny i ceny

Kurs na prawo jazdy kat. A składa się z 30 godzin zajęć teoretycznych i co najmniej 20 godzin jazd. Część teoretyczna na ogół trwa jakiś miesiąc. Praktyczna na ogół nie zajmuje więcej niż 3 miesiące. Szkolenie zostanie wycenione przez ośrodek na kwotę wynoszącą od 1600 do 2300 zł. Ostateczna kwota w dużej mierze zależy od miejscowości, w której kandydat na kierowcę chce się szkolić. Im większe miasto, tym kwota wyższa.

Egzamin na prawo jazdy kat. A. Oto najważniejsze informacje

Po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego, ukończeniu kursu, wykonaniu zdjęcia do prawa jazdy i dostarczeniu numeru PKK, kandydat na kierowcę może przystąpić do egzaminu państwowego. Ten odbywa się w części teoretycznej i praktycznej. Z pierwszej zwolnione są wszystkie te osoby, które posiadają uprawnienia do kierowania w zakresie kategorii A1 lub A2. Jeżeli chodzi o część praktyczną, na nią składa się sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, jazda po łukach w kształcie cyfry 8, slalom wolny i szybki, ominięcie przeszkody, ruszenie z miejsca na wzniesieniu oraz jazda w cyklu miejskim.

Egzamin na prawo jazdy kategorii A kosztuje 30 zł w przypadku części teoretycznej i 180 zł w przypadku praktycznej. Egzamin praktycznie powinien trwać około 40 minut. Egzaminator może jednak podjąć decyzję o jego skróceniu do 25 minut.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.