Obowiązkowe wyposażenia każdego motocyklisty. W przepisach jest cała lista

Sezon motocyklowy w pełni. Dlatego warto sprawdzić jakie jest obowiązkowe wyposażenie motocyklisty. Lista jest długa, ale nie wszystkie elementy są umocowane ustawowo.

Więcej na temat przepisów obowiązujących motocyklistów piszemy również w serwisie Gazeta.pl.

Wiosna uderzyła na dobre. Kierowcy coraz chętniej wyciągają zatem motocykle z garaży. Pytanie na dziś zatem brzmi. Jakie jest obowiązkowe wyposażenia każdego motocyklisty? Co w tym temacie mówią przepisy? Zaraz opiszemy konkretną listę.

Zobacz wideo Motocyklista w minutę uzbierał 30 punktów i 5 tys. zł mandatu. Stracił prawko i czeka na rozprawę

Obowiązkowe wyposażenie motocyklisty? Jest jeden element!

Podstawowym wyznacznik wyposażenia motocyklisty określa art. 40 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. A ten stwierdza wyraźnie:

Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

W przypadku kasku motocyklowego nie liczy się wygląd czy cena. Kluczowym czynnikiem jest odpowiadanie właściwym warunkom technicznym. W skrócie kask musi spełniać normy bezpieczeństwa – tym samym powinien mieć właściwą homologację, a konkretnie atest ECE R22-05. Brak kasku w czasie jazdy oznacza mandat (nawet w czasie przejażdżki koło bloku). Kierującemu grozi mandat wynoszący 100 zł i 2 punkty karne.

Ubranie na motocykl. Co mówią przepisy?

Przepisy w charakterze obowiązkowego wyposażenia motocyklisty określają tylko kask. Co z ubraniem? Tu prawo milczy. I choć ustawy reguł nie wyznaczają, tu otwiera się pole do działania dla rozsądku. Kierujący powinni zadbać o właściwe spodnie i kurtkę ze wzmocnieniami czy buty. To elementy, które zabezpieczają ciało motocyklisty zarówno podczas jazdy (np. przed pędem powietrza), jak i w czasie ewentualnej kolizji. Strój motocyklowy niestety stanowi spory wydatek. Kierowca powinien przygotować kwotę wynoszącą co najmniej tysiąc do dwóch tysięcy złotych.

Obowiązkowe wyposażenie motocykla. Przepisy podają całą listę!

Przepisy dużo bardziej szczegółowo opisują z kolei obowiązkowe wyposażenie, ale motocykla a nie motocyklisty. Wymogi techniczne wskazują na konieczność zamontowania w jednośladzie m.in. prędkościomierza pojawiającego się w polu widzenia kierowcy, co najmniej jednego lusterka bocznego, sygnału dźwiękowego, błotników, tłumika wydechu, dwóch niezależnych hamulców, ogumienia pneumatycznego czy świateł zewnętrznych. Kluczem w przypadku wyposażenia motocykla związanego z bezpieczeństwem jest też międzynarodowa homologacja. Badanie elementów zgodne z certyfikacją jest zakończone naniesieniem na daną część znaku E.

Oświetlenie zewnętrzne motocykla jest identyczne jak oświetlenie zewnętrzne samochodu. Motor musi mieć światła mijania, drogowe, pozycyjne, stopu, oświetlające tablicę rejestracyjną, odblaskowe tylne i kierunkowskazy.

Wyposażenie motocykla: co z apteczką?

Polskie przepisy nie wymagają wyposażenia motocykla w apteczkę, gaśnicę czy trójkąt ostrzegawczy. Z takim stanowiskiem zgadzają się kierowcy. Powód? Twierdzą że w motocyklu nie ma miejsca na te elementy. To jednak nie do końca prawda. Bo np. apteczka wyposażona w rękawiczki, maseczkę do oddechów ratowniczych, folię termiczną, chustę trójkątną, kompresy, bandaż, plastry, środek do dezynfekcji i nożyczki, spokojnie zmieści się np. w schowku zlokalizowanym pod fotelem kierowcy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.