Motocykl przeciska się między samochodami w korku. Może? Przepisy są jednoznaczne

Jazda w korku jest udręką, ale nie dla motocyklistów. Bo ci mogą sprytnie przecisnąć się między oczekującymi na przejazd samochodami. Tylko czy omijanie pojazdów w takim przypadku jest legalne? Przepisy mówią jednoznacznie, że...

Wygodny fotel, pokładowa klimatyzacja, radioodbiornik i możliwość założenia nieco wygodniejszego stroju. To zdecydowane zalety jazdy samochodem. Niestety wszystkie zaczynają bledną w sytuacji, w której auto stanie w godzinnym korku, a jego kierowca z wielką zazdrością może obserwować motocykle przeciskające się między zablokowanymi autami. Stojąc po stronie sprawiedliwości społecznej warto w tym punkcie zadać sobie pytanie: czy takie lawirowanie między samochodami na motocyklu jest legalne? A więc przepisy mówią bardzo jasno, że... tak!

Zobacz wideo Jakimi motocyklami można jeździć na prawie jazdy B?

Motocyklista jadący przez korek musi zachować ostrożność!

Motocyklista przejeżdżający obok samochodów poruszających się w korku wykonuje jeden z dwóch manewrów. Gdy auta stoją, omija je. Gdy toczą się, wyprzedza. W każdym z tych przypadków musi zachować przede wszystkim szczególną ostrożność. Poza tym przepisy zobowiązują go do utrzymania bezpiecznego odstępu od innych pojazdów - przy czym bezpieczny odstęp został uregulowany tylko w przypadku rowerów i wynosi 1 metr. W przypadku samochodów osobowych i ciężarówek nie został wskazany - zatem może wynosić równie dobrze nawet kilka centymetrów.

Omijanie samochodów w korku? Zasad jest kilka.

  • Na tym zasady obowiązujące motocyklistę przeciskającego się między samochodami nie kończą się. Bo musi on pamiętać o kilku dodatkowych zasadach. Poniżej wskazujemy najważniejsze z nich:
  • Przekroczenie linii przerywanej oznacza zmianę pasa ruchu - motocyklista powinien ją zasygnalizować przy pomocy kierunkowskazu.
  • Linia ciągła pojawiająca się w rejonie skrzyżowań oznacza, że nie można na nią ani najechać, ani jej przekroczyć.
  • Pojazd może zajmować tylko jeden pas ruchu - to oznacza, że motocykl nie może poruszać się w taki sposób, aby nawet jego kierownica wystawała na drugi z pasów.
  • Należy pamiętać też, że wyprzedzać można tylko z lewej strony. Chyba że w terenie zabudowanym mówimy o drodze jednokierunkowej posiadającej co najmniej dwa pasy ruchu. Poza terenem zabudowanym pasy muszą być trzy.
  • Wyprzedzać na skrzyżowaniu można tylko wtedy, gdy ruch na skrzyżowaniu jest kierowany za pomocą świateł.

Co powinien zrobić kierowca auta stojącego w korku?

Pomijając fakt, że kierowcy samochodów osobowych stojących w korku rzeczywiście mogą zazdrościć motocyklistom, mimo wszystko powinni zostawić im odstęp pozwalający na bezpieczne ominięcie lub wyprzedzenie. W tym celu pojazdy stojące na lewym pasie powinny zjechać w lewo, a na prawym pasie w prawo. To oczywiście zasady wyznaczone przede wszystkim przez kulturę drogową, bo przepisy w tej kwestii milczą - chyba że za wykładnię przyjąć zapisy mówiące o obowiązku tworzenia korytarza życia dla służb ratunkowych.

Więcej o: