Rower na chodniku. Tylko w tych przypadkach. No i jest teraz nowy mandat

Chodnik służy do chodzenia. Mimo wszystko przepisy przewidują kilka wyjątków, w których rowerzysta może pojawić się wśród pieszych. Wspólnym punktem dla każdego z nich jest oczywiście bezpieczeństwo.

Więcej porad związanych z przepisami ruchu drogowego znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Czy rowerzyści mogą jeździć po chodniku? Większość Polaków uważa że tak. Tyle że to poważny błąd. Bo chodnik, jak sama nazwa wskazuje, służy do chodzenia, a nie jeżdżenia. W efekcie rowerzysta powinien się na nim pojawić tylko w wyjątkowej sytuacji. A katalog takich właśnie wyjątków dokładnie opisują przepisy.

Zobacz wideo Motoprzewodnik. Zegrze, jakiego nie znałeś

Kiedy rowerzysta może legalnie jechać po chodniku?

Kwestię obowiązków i zakazów dotyczących kierujących rowerem reguluje art. 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W ustępie 5 i 7 stwierdza on wyraźnie, że korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo w czterech przypadkach. Mowa o:

  • rowerzyście, który nie ukończył 10. roku życia. Jest traktowany przez przepisy jak pieszy.
  • rowerzyście, który opiekuje się rowerzystą w wieku do 10. roku życia.
  • sytuacji, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  • sytuacji, w której warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (konkretnie pada śnieg, panuje silny wiatr, ulewa, gołoledź lub gęsta mgła).

Mandat za jazdę rowerem po chodniku

Nieuzasadnione pojawienie się rowerzysty na chodniku daje policjantom możliwość zatrzymania pojazdu do kontroli i ukarania jego kierowcy mandatem. Nowy taryfikator mandatów za naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku przewiduje grzywnę wynoszącą od 50 do 100 zł.

Jadą po chodniku rowerzysta musi...

Zakładając że rowerzysta według przepisów może wjechać na chodnik. I załóżmy że za ten czyn mandatu nie dostanie. Przepisy (a konkretnie art. 33 ust. 6 ustawy PoRD) wskazuje jednak sposób, w jaki powinien na chodniku się zachowywać. Konkretnie musi zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu, a do tego jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Jaką prędkość to oznacza? Policjanci szacują że mowa o 4 do 8 km/h.

Złamanie powyższych obowiązków sprawia, że kierujący naraża się na wyższy mandat niż w przypadku nieuzasadnionego wjechania na chodnik. Zbyt szybka jazda, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy utrudnianie mu ruchu wiąże się z grzywną opiewającą na kwotę 300 zł.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.