Kiedy pójdziemy normalnie na rower? Rząd podał datę. Schowasz maseczkę i wypijesz piwo zero

Polska powoli wraca do normalności. Niedługo rowerzyści również będą mogli odetchnąć pełną piersią, a także odpocząc na wycieczce. Rząd kasuje obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu oraz otwiera ogródki.

Tu i teraz. Na rowerze musisz mieć maseczkę

Na rowerze mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa, a to oznacza, że obowiązkowa jest maseczka. Już jakiś czas temu rząd doprecyzował, że musi to być maseczka. Nie szalik ani nie komin. Warto też pamiętać, że mandat za brak maseczki to aż 500 złotych. Oczywiście nikt nie będzie was ścigał na leśnych duktach lub podmiejskich, mało uczęszczanych rowerowych szlakach, ale miejcie na uwadze, że jeśli natkniecie się na patrol, a nie będziecie mieć maseczki, to naprawdę możecie zostać ukarani mandatem.

Dlatego doradzamy zachowanie zdrowego rozsądku. Jedziecie sami szybko ścieżką rowerową albo ulicą, to nikt nie będzie na was polował. Ale wjeżdżacie w zatłoczone miejsce, a nie macie maseczki? Wtedy policja może was ukarać mandatem. W grupie, ścieżkach, gdzie jest dużo innych rowerzystach, na przejściach i czerwonym świetle na pewno powinniście pamiętać o maseczce.

Wszystko zmieni się 15 maja. Koniec z obowiązkiem noszenia maseczki na świeżym powietrzu

- Kolejny krok [dotyczący luzowania restrykcji - red.] będziemy wykonywali 15 maja. To jest bardzo ważna data, ponieważ od tego terminu będziemy proponowali rozwiązanie, że na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, o ile oczywiście jest zapewniony dystans 1,5-metra - powiedział na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

To oznacza, że podczas jazdy na rowerze również nie będziemy musieli się przejmować maseczką, a za jej brak podczas jazdy nie zostaniemy ukarani. Oczywiście trzeba pamiętać o zasłonięciu twarzy, jeśli wjedziemy w tłum innych rowerzystów np. na czerwonym świetle.

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Wracają ogródki restauracyjne. Będzie gdzie odpocząć

Z kolei 15 maja zostaną poluzowane niektóre obostrzenia dotyczące działania gastronomii. W połowie miesiąca otwarte zostaną ogródki restauracyjne - obiekty te będą zobowiązane do zachowania dystansu między stolikami oraz limitu osób przy stoliku. To dotyczy także punktów, które funkcjonują przy uczęszczanych trasach rowerowych. Teraz wszystkie takie lokale są po prostu pozamykane. Od 15 maja w spokoju i zupełnie legalnie będzie można usiąść na leżaku i wypić piwo zero albo zjeść lody. W Polsce powoli robi się normalnie.

Od 15 maja także same wycieczki staną się ciekawsze. Otwarte zostaną kina i teatry na świeżym powietrzu

Majówka. Czy można jeździć rowerem?

Luzowanie obostrzeń to dobry znak dla rowerzystów, ale nie musicie się przejmować zakazem przemieszczania się już teraz. Podczas pierwszej fali pandemii wprowadzono mocny lockdown i to wtedy odradzano jazdę na rowerze bez konkretnego celu, a w mediach pojawiały się nawet informacje o mandatach. Tak ostre obostrzenia nie powróciły! Za jazdę bez celu nie są karani ani kierowcy, ani rowerzyści.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.