Obostrzenia. Poszedł na rower, zapomniał maseczki, wrócił z 500-złotowym mandatem

Niestety. Jeśli kierowców osobówek na Moto.pl uspokajamy przy okazji tekstów o obostrzeniach, to dla rowerzystów nie mamy dobrych informacji. Na rowerze trzeba jeździć w maseczce.

Czy na rowerze trzeba zasłaniać usta i nos?

Tak. Na rowerze mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa, a to oznacza, że obowiązkowa jest maseczka. Już jakiś czas temu rząd doprecyzował, że musi to być maseczka. Nie szalik ani nie komin. Warto też pamiętać, że mandat za brak maseczki to aż 500 złotych.

Musimy mieć maseczkę założoną przez cały czas. Oczywiście nikt nie będzie was ścigał na leśnych duktach lub podmiejskich, mało uczęszczanych rowerowych szlakach, ale miejcie na uwadze, że jeśli natkniecie się na patrol, a nie będziecie mieć maseczki, to naprawdę możecie zostać ukarani mandatem. Trzecia fala uderzyła w Polskę z pełną mocą, a funkcjonariusze dostali nakaz zwracania na to uwagi. Świadczą o tym świąteczne liczby. - Wystawiliśmy ponad 12,4 tys. mandatów osobom niespełniającym wymogu osłaniania ust i nosa, wydaliśmy 780 pouczeń oraz skierowaliśmy 1600 wniosków o ukaranie do sądu - powiedział sierż. sztab. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji. W okresie wielkanocnym funkcjonariusze policji sprawdzali, jak wygląda przestrzeganie reżimu sanitarnego w Polsce. Kontrole będą kontynuowane.

Dlatego doradzamy zachowanie zdrowego rozsądku. Jedziecie sami szybko ścieżką rowerową albo ulicą, to nikt nie będzie na was polował. Ale wjeżdżacie w zatłoczone miejsce, a nie macie maseczki? Wtedy policja może was ukarać mandatem. W grupie, ścieżkach, gdzie jest dużo innych rowerzystach, na przejściach i czerwonym świetle na pewno powinniście pamiętać o maseczce.

Zobacz wideo Upadek nietrzeźwej rowerzystki, jazda lewą stroną drogi to tylko niektóre zachowania pijanych, z którymi policja zmagała się w 2020

Czy mogę w ogóle jeździć na rowerze?

Tak. Pod tym względem nie ma w Polsce żadnych obostrzeń. Rząd nie zdecydował się na wprowadzanie zakazów przemieszczania, dlatego spokojnie możecie się wybrać na wiosenną wycieczkę rowerową. Już w tę sobotę w całym kraju ma się zrobić znacznie cieplej. Bez obaw możecie planować weekendowy wypad.

Pamiętajcie oczywiście o maseczce. I unikajcie zatłoczonych miejsc.

RowerRower fot. Filip Trusz

Czy na rowerze trzeba zachowywać dystans?

Jeździć na rowerze możemy bez żadnych ograniczeń pod dwoma warunkami. Po pierwsze, wspomniana maseczka. Po drugie, trzeba zachować dystans od innych osób. To samo dotyczy innych sportów. Np. biegania.

Czy można korzystać z miejskich rowerów?

Tak. Pod tym względem wróciliśmy do normalności. Miejskie rowery wróciły po przerwie zimowej i bez problemu można je wypożyczyć i nimi jeździć. Do miast wróciły także elektryczne hulajnogi. Zakaz używania rowerów wprowadzono na początku pandemii, ale nie został przywrócony.

Jakie jeszcze obostrzenia mogą dotknąć rowerzystę?

Przy popularnych i uczęszczanych szlakach rowerowych zawsze działało sporo lokali gastronomicznych i ogródków, gdzie można było usiąść, odpocząć i coś zjeść lub wypić. Pandemia ograniczyła działalność takich punktów. Powinny funkcjonować tak jak restauracje - wydawać posiłki i napoje tylko na wynos. Pozamykane mogą być także niektóre sklepy, które zwykle odwiedzaliście podczas wycieczek rowerowych.

No i jeździmy teraz głównie z myślą o zdrowiu, a celem naszej wyprawy może być las, jezioro albo jakieś ciekawe miejsce. Odpoczywać na rowerze możemy teraz na łonie natury. Muzea, obiekty kultury i podobne lokalizacje zostały pozamykane. Nie musicie się za to przejmować głośnym na początku pandemii "zamykaniem lasów". Spokojnie możecie pojechać do lasu albo ulubionego parku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.