Potrącenie rowerzysty na przejeździe rowerowym w Otwocku. A wystarczyło zwolnić [WIDEO]

Na kanale Stop Cham opublikowano nagranie z kamerki samochodowej kierowcy, który potrącił rowerzystę na przejeździe rowerowym. Cyklista z podejrzeniem złamania żeber trafił do szpitala. To przestroga dla tych kierowców, którzy nie zachowują podstawowych zasad przy przejeżdżaniu przez przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe.

Brak ostrożności i pośpiech to gotowy przepis na katastrofę. Przekonał się o tym kierowca, który 18 kwietnia doprowadził do potrącenia rowerzysty na ulicy Majowej w Otwocku. Zmotoryzowany postanowił udostępnić ku przestrodze nagranie, na którym zarejestrowano przebieg zdarzenia. Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Potrącenie rowerzysty w Otwocku

Na materiale widzimy, jak kierowca, jadąc po łuku drogi, mija sznur samochodów powoli przemieszczających się przeciwległym pasem. Mężczyzna bez zwalniania dojechał do przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów. Pechowo tuż przed nim na przejście wjechał cyklista (przejazd był zablokowany przez kierowcę Citroena). Autor materiału próbował jeszcze hamować, jednak nie udało mu się uniknąć kolizji. Jak można wyczytać z opisu materiału, rowerzysta został przetransportowany do szpitala. Ma prawdopodobnie złamane żebra.

 

Kolizji można było uniknąć, gdyby kierowca, zbliżając się do przejścia, zaczął zwalniać. Gdy widoczność ograniczają stojące w korku samochody, bardzo łatwo nie dostrzec wchodzących na przejście pieszych, czy też wjeżdżających na przejazd rowerzystów. W tym przypadku również cyklista nie popisał się rozsądkiem - nie zatrzymał się, ani nie zsiadł z roweru.Warto jednak pamiętać, że rowerzysta ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami w sytuacji, w której znajduje się już na przejeździe, a nie tuż przed nim, czy też zamierza z niego skorzystać. Jest jednak wyjątek od tej zasady - rowerzysta ma pierwszeństwo przez zmotoryzowanymi już przed przejazdem dla rowerów w sytuacji, w której kierowca wjeżdża w drogę poprzeczną i tym samym przecina drogę dla rowerów. Można to sprowadzić do prostej zasady, że tak kierowcy jak i rowerzyści, muszą ustąpić pierwszeństwa, gdy skręcają i przecinają tor jazdy osobom jadącym na wprost.

Przypominamy, że kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych i przejazdów rowerowych, musi zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość, aby nie narazić pieszego ani rowerzystę na niebezpieczeństwo. Warto kierować się paroma prostymi zasadami:

  • Zawsze zwalniajmy przed przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów, a także obserwujmy ich okolice.
  • Zawsze przewidujmy zagrożenie. Jeśli widoczność w obrębie pasów oraz przejazdu zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, krzaki, itp. zawsze zakładajmy, że może tam znajdować się pieszy lub rowerzysta.
  • Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa.
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA