Kosmiczny samochód i namiot z innej planety. Wspólnie to hipsterski plan na wakacje

Pomysłowość jest ważna w każdej branży. Tym razem udowodniły to dwa współpracujące ze sobą startupy. Jeden chce zmienić przyszłość turystyki, drugi - motoryzacji. Wspólnie znalazły fantastyczne rozwiązanie na wakacje. Najlepiej w Kalifornii.

Jeśli firmy mają podobną spojrzenie, odnajdą się na krańcach świata. W tym przypadku musi chodzić o zamiłowanie do estetyki, bo wszystkie produkty Heimplanet i Alpha Motor wyglądają wyjątkowo. Nawet jeśli jeszcze nie istnieją. Heimplanet to niemiecki producent oryginalnego sprzętu turystycznego. Słynie z unikalnych namiotów z dmuchanymi stelażami, które budzą skojarzenia z gigantycznymi pająkami.

Zobacz wideo Jak kierowca powinien się zachowywać w pobliżu przejścia? Wbrew pozorom to nie jest trudne

Ich oryginalny wygląd przypadł do gustu producentom amerykańskiego serialu s-f "Zagubieni w kosmosie" (ang. "Lost in Space"), remake'u pomysłu z lat 60. XX wieku opowiadającego o rodzinie Robinsonów. Pomysłowa rodzina musiała awaryjnie wylądować na nieznanej planecie, a później tam jakoś przetrwać. Pomógł im w tym wyjątkowy namiot Heimplanet Cave.

Dzięki temu, że ma dmuchany zewnętrzny stelaż, który utrzymuje sztywność konstrukcji niczym egzoszkielet, można go postawić i złożyć bardzo łatwo i szybko. A potem zwinąć w rulon i wrzucić do auta. Namiot nazwany Cave (ang. jaskinia) nie jest szczególnie lekki (waży 4,8 kg), ale za to wyjątkowo odporny na wiatr.

Zestaw kempingowy Alpha Motor Wolf i HeimplanetZestaw kempingowy Alpha Motor Wolf i Heimplanet fot. Alpha Motor Corp.

Od momentu premiery stał się hitem i znakiem rozpoznawczym firmy, która od kilku lat tworzy atrakcyjnie wyglądające i praktyczne produkty w ekologiczny sposób. Kosmiczny namiot wciąż można kupić, a jego cena nie jest wybitnie wygórowana, bo wynosi 699 euro.

Teraz Heimplanet wykorzystał patent dmuchanego szkieletu IDG (Inflatable Diamond Grid) do stworzenia namiotu samochodowego pasującego do pikapa, dzięki któremu zmienia się w pojazd kempingowy. Do współpracy z producentem wyposażenia outdoorowego przystąpił startup z Kalifornii: Alpha Motor. Wprawdzie na razie amerykańska firma nie sprzedała ani jednego samochodu, ale zaprezentowała dużo interesujących projektów o stylizacji retro i nowoczesnych rozwiązaniach technicznych.

 

Amerykański pikap przyciąga wzrok tak samo jak niemiecki namiot

Najnowszy z nich to pikap Alpha Motor Wolf. Rzecz jasna ma elektryczny napęd oraz bardzo efektowny wygląd. Jak na amerykańskie warunki jego rozmiary są skromne. To dlatego, że firma próbuje szykować rozwiązania "szyte na miarę" dla wybranych segmentów rynku, a nie podążać głównym nurtem, tak samo jak Heimplanet.

Pikap Wolf ma (albo ma mieć) 476,5 cm długości i dwa elektryczne silniki zapewniające mu napęd na cztery koła oraz przyspieszenie do 60 mph (96 km/h) w 6,2 sekundy. Oprócz tego oferuje zasięg w granicach 400-450 km. Kabina ma dwa rzędu siedzeń i dwie pary drzwi (druga otwiera się do tyłu), a za nią zaczyna się przestrzeń ładunkowa. To ona posłużyła do transformacji auta użytkowego w kampera.

Namiot okrywa "pakę" zmieniając ją w praktyczną szafę albo wygodne łóżko. Jego drugi, nadmuchiwany element tworzy przestronny pokój i przedsionek. Samochód dodatkowo wyposażono w dachowy bagażnik oraz baterie słoneczne. Całość prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Szkoda, że efektowny pikap póki co istnieje tylko w formie trójwymiarowych renderingów. Alpha Motor tłumaczy, że to z powodów ekologicznych.

Firma chce projektować swoje auta na komputerach, ze względu na koszty i szacunek dla środowiska zminimalizować tworzenie prototypów i zapowiada, że ceny  prawdziwych samochodów będą zaczynać się od 36 tys. dolarów za najtańszą wersję dwuosobową z napędem na przednią oś.

Zestaw kempingowy Alpha Motor Wolf i HeimplanetZestaw kempingowy Alpha Motor Wolf i Heimplanet fot. Alpha Motor Corp.

Z namiotem połączono topową odmianę elektrycznego "wilka", więc z pewnością będzie znacznie droższa. Mimo z pewnością kalifornijscy surferzy już ostrzą sobie zęby na zestaw Alpha Motor Wolf i Heimplanet Cave.

Oby pierwszej firmie udało się rozpocząć produkcję. W przypadku samochodowych startupów nigdy nie ma takiej pewności. Właśnie bankrutuje inny producent elektrycznych pikapów "ine spe": Lordstown Motors. Produkcja namiotów jest tańsza, między innymi dzięki temu Heimplanet święci sukcesy już od kilku lat.

Za to obie firmy mają podobną filozofię tworzenia przyjaznych dla środowiska produktów, które są atrakcyjne również z innych powodów: dopasowania do potrzeb klientów, praktycznych projektów oraz wysokiej jakości wykonania. To byłby piękny duet.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.