Dmuchnąłem nie tylko na trzeźwo. Sprawdziłem niedrogi alkomat

W przypadku alkomatów będę się powtarzał aż do znudzenia. Piłaś? Piłeś? Nie jedź! Dobre samopoczucie może być zdradliwe, podobnie jak zbyt szybko wykonany lub nieprawidłowo przeprowadzony test przy użyciu nieprofesjonalnego alkomatu. Recenzowany produkt także nie jest w tej kwestii wyjątkiem.

Czy potrzebujesz alkomatu, by mieć go zawsze pod ręką? Na to pytanie sama czy sam musisz odpowiedzieć. Z pewnością może się przydać, szczególnie w sytuacji, gdy dla pewności wolisz się jeszcze przebadać. Kluczowe pytania, to kiedy i jak? Wbrew pozorom alkomaty to bardzo delikatne urządzenia i zadziwiająco łatwo je uszkodzić. Uszkodzić na tyle, że przestaną działać lub będą wskazywać losowe wyniki.

Zobacz wideo

O tym, kiedy i jak używać alkomatu dowiesz się z instrukcji obsługi urządzenia. W recenzowanym Navitelu ALC 02 producent zawarł w dokumentacji wystarczający zestaw informacji.

  • nie wykonuj testu zaraz po spożyciu alkoholu (odczekaj min. 20 minut)
  • nie wykonuj testu zaraz tuż po wypaleniu papierosa
  • nie blokuj wylotu powietrza w urządzeniu
  • nie stosuj tego samego ustnika do kolejnego badania
  • nie wykonuj wielokrotnych testów w krótkich odstępach czasu

We wszystkich wspomnianych przypadkach łatwo uszkodzić sensor w urządzeniu. Navitel ALC 02 zawiera moduł elektrochemiczny (to według ekspertów znacznie lepsze rozwiązanie niż wersja półprzewodnikowa), o który należy nie tylko dbać, ale i kalibrować. Zalecana kalibracja powinna przeprowadzana co 6-12 miesięcy zależnie od częstotliwości używania sprzętu. Navitel zlicza cykle i wyświetli komunikat o kalibracji po dokonaniu ok. 900-1000 pomiarów.

Nie da się oszukać

Sama procedura pomiaru w Navitelu jest dość prosta. Urządzenie jest dość szybko gotowe do pracy (zwykle wystarczy poczekać ok. 3-5 s). Sam pomiar ustnikowy (ustniki jest podświetlony na niebiesko) nie jest zbyt długi. Czas wdmuchiwania to ok. 5 s. Łącznie podczas prób przeprowadziłem kilkadziesiąt testów. Wyniki były powtarzalne (deklarowany zasięg pomiaru wynosi 0,00 – 4 promile, a dokładność to 0,01 promila) nie tylko, gdy byłem trzeźwy, ale także gdy spożyłem alkohol. Co równie ważne nie było także pomyłki, gdyż tuż po wykryciu alkoholu następną próbę podejmowała osoba trzeźwa. Oczywiście wspomniane odczyty należy traktować tylko informacyjnie (w instrukcji zawarto zastrzeżenie o tzw. punkcie odniesienia).

Navitel ALC 02 poddałem jeszcze jednemu sprawdzianowi. Alkomat za każdym razem prawidłowo reagował na próby krótszego wdmuchiwania powietrza.  Wówczas na wyświetlaczu nie było żadnego wyniku (w tanim sprzęcie kiepskiej jakości można wówczas uzyskać całkiem losowe wyniki).

W komplecie z urządzeniem (cena ok. 300-350 zł) znajduje się praktyczne usztywnione etui oraz komplet pięciu ustników i dwie baterie AA. Gwarancja na sensor to 12 miesięcy, a na pozostałe elementy urządzenia to okres dwóch lat. Urządzenie udostępnił do recenzji Navitel Polska. 

Więcej o: