Amortyzator przyszłości

Odzyskiwanie energii jest dziś w cenie. Coraz większa ilość samochodów o napędzie hybrydowym jest łakoma na każdą ilość dodatkowej energii elektrycznej. Pomocne w jej pozyskaniu mogą okazać się amortyzatory.

Zasada działania jest prosta. System oleju przepływającego przez specjalne zawory zastąpiono układem elektrycznym. Liniowy generator działa na zasadzie odwrotnej co silnik liniowy, czyli zamienia energię mechaniczną na energię elektryczną .

Otrzymana w ten sposób energia może być wykorzystana do ładowania akumulatora w dowolnym pojeździe. Najbardziej efektywne jest zastosowanie tej technologii w samochodach ciężarowych i autobusach, gdzie masy są znacznie większe.

Efekty potrafią być zaskakujące. W zależności od wielkości samochodu i warunków w jakich się porusza, cztery amortyzatory potrafią wygenerować moc od 2 do 17 kW (2,7 - 22,8 KM). Można śmiało założyć, że na naszych drogach wyniki byłyby jeszcze bardziej imponujące.

Technologia wynaleziona i opatentowana na Uniwersytecie Tufts (Boston, USA) została udostępniona na zasadzie licencji firmie LLC. Jest to jedyna firma, która uzyskała licencję i ma wyłączność ich produkcji. Niestety nic nie wiadomo na temat kiedy amortyzatory odzyskujące energię będą powszechnie stosowane.

mjl, źródło: Autoblog, Gizmag

Samochody: Lublin - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.