Jak po sznurku

Firma Making Virtual Solid przedstawiła niedawno system Virtual Cable mający współpracować z systemami nawigacji satelitarnej. Ma on wyświetlać linię na przedniej szybie, która pokazuje zadaną drogę.

Urządzenia wyświetlające podstawowe informacje (najczęściej aktualną prędkość) na przedniej szybie są znane w motoryzacji od dwudziestu lat. Pierwszym samochodem z systemem HUD (Head Up Display) był Oldsmobile Cutlass Supreme z 1988 roku. Tę technologię postanowiono wykorzystać do projekcji na przedniej szybie drogi, jaką kierowca wprowadził do nawigacji. System jest prosty i nie absorbuje uwagi kierowcy, pozwalając prowadzić samochód bez odrywania wzroku od drogi.

Jak widać na zdjęciach kierowca jest prowadzony jak po sznurku a linia wskazująca kierunek dostosowuje się również do ukształtowania terenu. Dodatkową zaletą systemu jest uniwersalność przekazu informacji. Odpada więc konieczność tworzenia dziesiątek wersji językowych, w których wygłaszane są komunikaty dla kierowcy.

Firma Making Virtual Solid (MVS) nie zamierza wypuszczać urządzenia montowanego oddzielnie, lecz ma nadzieję na współpracę z producentami urządzeń nawigacji satelitarnej. Prace nad doskonaleniem systemu Virtual Cable ciągle trwają. W przypadku wdrożenia go do produkcji, cena nie powinna przekroczyć 400 dolarów.

mjl, źródło: Making Virtual Solid

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.