Google Maps szybko reaguje. Zatoka Amerykańska to początek. Tak zmieniają się mapy

Technologiczni giganci wzięli pod uwagę liczne pomysły Donalda Trumpa, które wpłyną m.in. na zmiany na lekcjach geografii. Google Maps wprowadza nowe nazewnictwo w swoich mapach, by dostosować się do dyrektyw amerykańskiej administracji. Ale jest jeden haczyk, który może nie spodobać się nowemu prezydentowi USA.

Zmiany na amerykańskich mapach cyfrowych po wprowadzeniu w życie nowych pomysłów Donalda Trumpa. To już się dzieje. Dobrym przykładem jest tak popularne Google Maps, które ogłosiło pakiet zmian w swoich cyfrowych mapach. Wszystko oczywiście zgodnie z polityką nowej administracji oraz aktualizacją danych w amerykańskim systemie nazw geograficznych GINS. W końcu prawa trzeba przestrzegać. W tej kwestii wyjątków nie ma.

Zobacz wideo Donald Trump odbiera hołdy od kolejnych technologicznych gigantów. Bezos zapłacił 40 mln pierwszej damie

Wybrane miejsca w zasobach mapowych zyskają nowe nazewnictwo. Stąd zamiast dobrze znanej Zatoki Meksykańskiej pojawi się Zatoka Amerykańska. Zamiast góry Denali będzie zaś Mount McKinley. Te zobaczą użytkownicy aplikacji (albo przez przeglądarkę) w USA. A co z osobami z innych krajów? W Google uznano, że Google Maps dla osób spoza USA będzie dostępne w nieco innej formie. Aby uniknąć sporów na mapach pojawi się podwójne nazewnictwo. Zachowane zostaną wcześniej używane nazwy geograficzne oraz dodane nowe zgodnie z wytycznymi amerykańskiej administracji.

Modyfikacja istniejących map to nie precedens w historii Google Maps. Zapewne mało kto pamięta, że przed laty z map zniknęła nazwa Zatoka Perska (obecnie stosowane równolegle z nazwą Zatoka Arabska np. w polskiej edycji), co spotkało się ze sporą krytyką Iranu. W 2023 r. Google Maps wprowadziło modyfikacje nazewnictwa spornych wysepek na wniosek rządu Japonii. W japońskiej wersji widoczne są jako Wyspy Senkaku. W przypadku Chin zaś Diaoyu a na Tajwanie Tiaoytuai. A jak jest w polskim Google Maps? Można poznać wszystkie nazwy stosownie do uwag zgłaszanych przez wszystkie strony sporu. W tym samym polskim Google Maps, jak wpisze się nazwę Kaliningrad, mapa wyświetli automatycznie nazwę Królewiec, a poniżej pozostawi Kaliningrad napisany cyrylicą.

Więcej o: