Ile waży czołg? Bierzemy na wagę Abramsa, Leoparda i Twardego. Można się zdziwić

Technologia militarna jest naprawdę ciekawa. Nie tylko dlatego, że często przedstawia wizjonerstwo technologiczne owiane tajemnicą. Ona oznacza również imponujące liczby. Dobry przykład dotyczy wagi. Wiecie, ile waży Abrams, Leopard lub Twardy? Sprawdziliśmy to.

Czołg zdecydowanie nie jest aerodynamiczny. Już kształt jego "nadwozia" robi naprawdę ciężkie wrażenie. Temu nie można się jednak dziwić. Bo w jego przypadku nie liczy się finezja linii. Tu kluczem do sukcesu jest czysta praktyczność i... odporność na polu walki.

Zobacz wideo Pościg za pijanym kierowcą. Wydmuchał ponad 3 promile

Czołgi muszą być ciężkie. Miejscami pancerz ma prawie metr grubości!

Czy czołgi są ciężkie? I to jak! Inaczej być jednak nie może. Musicie sobie bowiem zdawać sprawę z tego, że przeciętny Abrams M1 na samym przodzie wieży ma pancerz o grubości 960 mm. Tak, grubość sięga blisko metra! Taka ilość materiałów kompozytowych w połączeniu z magazynowaną bronią, uzbrojeniem (a w tym działem) czy silnikiem o pojemności blisko 50. litrów musi swoje ważyć. Sprawdźmy zatem, co tak naprawdę oznacza słowo "swoje", które pojawia się w poprzednim zdaniu.

Ile waży czołg?

  • Przeciętny czołg Abrams w specyfikacji M1A2 (czyli takiej, która trafi do Polski) waży 62,5 tony.
  • Przeciętny czołg Leopard 2 w specyfikacji A4 (czyli takiej, która jest używana przez polską armię) waży 55,2 tony.
  • Przeciętny czołg PT-91 Twardy waży 45,9 tony.

Ciekawostka w tym punkcie jest taka, że nowocześniejszy w przypadku czołgu wcale nie oznacza lżejszy. Abrams waży ponad 62 tony. Natomiast zaprojektowany przez Rosjan pod koniec lat 60. XX wieku T-72 ważył już "tylko" 41 ton. To wynik o jedną trzecią niższy.

Jeden Abrams waży tyle, co 62. Fabie lub 5 tirów bez ładunku

Powyższe wartości dotyczą oczywiście masy bojowej pojazdu. Mowa zatem o czołgu z pełnym wyposażeniem, zatankowanym pod korek i załogą. Mimo wszystko wynik w przypadku Abramsa wynoszący 62,5 tony jest astronomiczny. To tyle, ile ważą ponad 62. Skody Fabie. To też tyle, ile waży blisko 5 niezaładowanych tirów wraz z naczepami. Masa czołgu nie jest oczywiście jedynym wskaźnikiem, który robi wrażenie. Bo warto poznać też wartość tzw. nacisku jednostkowego. Abrams podczas jazdy naciska na każdy cm2 powierzchni z masą 1,08 kg.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.