Nowe Google Maps. Widok mapy się zmienia i upodabnia do... największego konkurenta

Google Maps, choć nadal jest liderem aplikacji nawigacyjnych, coraz mocniej czuje na plecach gorący oddech konkurencji. Dlatego amerykański gigant postanowił odwrócić się i sprawdzić czym rywale przyciągają użytkowników. Efektem są zmiany kolorystyki.

Ciekawostki dotyczące aplikacji dla kierowców znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Aplikacja Google Maps wydaje się rynkowym hegemonem. Według różnych wyliczeń może mieć nawet 3 miliardy aktywnych użytkowników. Rynek wygląda zatem tak, że jest Google, a później długo, długo nic? Przez lata tak właśnie było. Wraz z popularnością iPhone`ów programowi rośnie jednak groźny konkurent. I tym są Mapy Apple. Mapy, które są fabrycznie instalowane na każdym urządzeniu z nadgryzionym jabłkiem na obudowie.

Zobacz wideo Chciała wjechać na autostradę A4 pod prąd, bo tak pokierowała ją nawigacja

Google Maps bezkonkurencyjny? Rośnie groźny rywal

Apple zachęca użytkowników iPhone`ów do używania dedykowanej aplikacji nawigacyjnej. Początkowo to było jednak niezwykle trudne. Mapy zawierały szereg błędów, a mechanizm nawigacyjny nie był najlepszy. Sam się o tym przekonałem wielokrotnie. Z czasem amerykański koncern poprawił jednak działanie aplikacji. W efekcie dziś jej popularność zdecydowanie rośnie. A pole do działania jest spore.

Jak wynika z różnych szacunków, na świecie jest aktywnie używanych nawet miliard iPhone`ów. Kolejne ponad 200 mln każdego roku opuszcza salony sprzedaży. Do Apple`a należy blisko 60 proc. rynku światowego. To oznacza spore wyzwanie dla Google`a w przyszłości. Tym bardziej że rozwiązania Apple w przeciwieństwie do rozwiązań Google`a, są dostępne np. na potężnym rynku chińskim.

Google stawia na nowe kolory w nawigacji. Kolory przypominające aplikację Apple`a

Mapy Google pomimo pewnej "jedynki" nie mogą zatem patrzeć konkurentom na ręce. I Google postanowiło przyjrzeć się właśnie nawigacji apple`owskiej. Aby zachęcić użytkowników smartfonów z nadgryzionym jabłkiem na tylnej klapce do używania Google Maps, gigant zmienia właśnie szatę graficzną swojego programu. Nowością jest:

  • zamiana kolorystyki. Do tej pory Google Maps oznaczało drogi na biało, a budynki i dzielnice na szaro. Teraz drogi będą szare. W zależności od ich kategorii bardziej lub mniej szare. Bardziej szare będą np. drogi szybkiego ruchu. Do tej pory były zaznaczane na pomarańczowo.
  • boks kierunkowy wyświetlany podczas nawigowania otrzyma ciemniejszą, zieloną barwę. Poza tym będzie zawierał dodatkową informację mówiącą nie tylko o kolejnym manewrze, ale także manewrze występującym po nim. Trasa zaznaczona na mapie nie będzie już niebieska, a raczej atramentowa.
  • zmieni się kolor wykorzystywany do oznaczania zbiorników wodnych i rzecz oraz terenów zielonych.
  • bardziej kompaktowy stanie się boks umieszczony w dolnej części ekranu.

Nowa kolorystyka Google Maps na razie w fazie testów

Nie masz jeszcze tej kolorystyki w Google Maps na swoim iPhone`ie? Powinieneś zatem wiedzieć, że na razie mowa o programie w wersji testowej. Ten został udostępniony ograniczonej liczbie użytkowników. W ten sposób amerykański gigant chce sprawdzić reakcje kierowców i zobaczyć czy nowy kierunek rozwoju został właściwie wytyczony.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.