Nowość w Google Maps. Skrócone wskazówki są świetne, ale nie każdy je dostanie

W mapach Google pojawia się kolejna innowacja. Skrócone wskazówki najbardziej spodobają się pieszym i rowerzystom, ale polubi je każdy bez dostępu do ładowarki. Teraz, żeby otrzymać wskazówki nawigacji, nawet nie będzie trzeba odblokować telefonu.

Wszyscy znamy ten ból. Google Maps ułatwia nam poruszanie się w nowym miejscu albo dotarcie do celu rowerem, ale aplikacja drenuje baterię naszego telefonu. Włączanie ekranu co chwilę, nawet jeśli na moment, mocno drenuje baterię. Po kilku godzinach zwiedzania trzeba szukać ładowarki. Więcej technologicznych nowinek znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Do Studia Biznes przyjechało luksusowe elektryczne Audi e-tron GT

Dzięki nowej funkcji apki nawigacyjnej Google będzie można zapomnieć o tym problemie. Skrócone wskazówki (ang. glanceable directions) będą ukazywać się na ekranie blokady telefonu, bez potrzeby uruchamiania aplikacji. Wystarczy, że Google Maps będą działać w tle.

Dzięki temu w każdej chwili będziemy mieli dostęp do dwóch najważniejszych informacji: czasu dotarcia na miejsce oraz następnej zmiany kierunku. Bez odblokowania telefonu będziemy mogli sprawdzić, w którą stronę się udać na następnym skrzyżowaniu.

Przedstawiciele firmy z Mountain View twierdzą, że nowa funkcja została zaprojektowana tak, żeby zapewnić maksymalną wygodę używania, dlatego informacje na ekranie blokady mają być odświeżane w czasie rzeczywistym, bez jakiejkolwiek zwłoki. W dodatku będą się automatycznie aktualizować w przypadku zmiany trasy.

Skrócone wskazówki map Google to dobry pomysł, ale są i złe wieści

Zapowiadana przez Google funkcja skróconych wskazówek zapowiada się bardzo obiecująco, ale są też złe wiadomości. Po pierwsze minie trochę czasu, zanim z niej skorzystamy. Firma dopiero ją zapowiada, a wprowadzać będzie w kolejnych miesiącach. Wtedy okaże się, czy rzeczywiście działa tak dobrze.

Po drugie, jej wprowadzanie rozpocznie się od rodzimego amerykańskiego rynku. Nie wiadomo, kiedy "glanceable directions" trafią do Europy i do Polski. Po trzecie wreszcie, z nowej atrakcji skorzystają wyłącznie użytkownicy smartfonów z systemem Android, który również opracował Google.

Właściciele iPhone'ów na razie muszą obejść się smakiem. Elektroniczny gigant nie wyklucza wprowadzania tej funkcji w wersji swojej apki na iOS 16.1 i nowszy w późniejszym czasie, ale na razie nie ma na co liczyć.

Za to wkrótce skrócone wskazówki powinny zacząć działać na kolejnych smartfonach z Androidem, niezależnie od wersji systemu. Zacznijcie sprawdzać aktualizacje aplikacji Google Maps, a bateria w waszym telefonie za to podziękuje.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.