W Google Maps możesz sprawdzić ceny paliw. Ale nie zawsze i nie wszędzie

Google Maps i samochodowe przedłużenie tej aplikacji Android Auto idą jak burza. Właśnie wprowadzono kolejną nowość. Kierowcy mogą sprawdzić ceny paliw na okolicznych stacjach. Ale tylko tych, które je udostępniają.

Wkrótce w mapach Google ma pojawić się możliwość naprawienia niedziałającego połączenia z Android Auto, a w tej ostatniej aplikacji przycisk pozwalający na wybieranie w zależności od upodobań dziennego lub nocnego trybu. Za to już teraz można zacząć sprawdzać ceny paliw na stacjach.

Zobacz wideo Do Studia Biznes przyjechał samochód roku WCOTY. Elektryczny SUV Volkswagen ID.4

Zła wiadomość jest taka, że w tej chwili na niezbyt wielu. Zależnie od rejonu ceny paliw można sprawdzić na niektórych lub nawet większości stacji benzynowych, ale nawet w Warszawie stanowią mniej niż połowę ich całkowitej liczby. Dobrą wieścią jest to, że nowa usługa rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Jeśli ono nie osłabnie, niedługo wszystkie stacje benzynowe będą wyposażone w odpowiednią infrastrukturę i oprogramowanie, które pozwala na ich udostępnianie. Jak można sprawdzić ceny paliw na stacjach benzynowych w aplikacji Google Maps? Po pierwsze na telefonie.

Na telefonie z Androidem ceny paliw można sprawdzić na kilka sposobów

Żeby to zrobić trzeba odnaleźć wybraną stację na mapie albo wpisać jej dane (adres lub nazwę) w okno wyszukiwania na górze. Następnie trzeba kliknąć w jej ikonę. Już wtedy na dole powinna ukazać się aktualna cena najpopularniejszego paliwa Pb 95. Po wybraniu menu zakładek w pierwszej z nich nazwanej "przegląd" powinny być umieszczone ceny wszystkich dostępnych paliw, włącznie z LPG.

I znów tylko jeśli dana stacja przekazuje te dane do serwerów Google. Zauważyliśmy jednak, że takie zestawienie cen wszystkich paliw pojawia się tylko w opisach niektórych stacji udostępniających ceny w mapach Google i nie wiemy dlaczego tak jest. Być może tak wygląda etap "raczkowania" nowej funkcji.

Ceny paliw w okolicy można też sprawdzić w inny, wygodniejszy sposób. Wystarczy wybrać na mapie interesujący nas obszar i w okno wyszukiwania wpisać słowa "stacje paliw". Wówczas mapy Google zaznaczą czerwonymi ikonkami wszystkie stacje benzynowe w oznaczonym prostokącie mapy. Jeśli stacje  udostępniają ceny paliw, wówczas będą widoczne już na mapie, ale znów tylko w przypadku benzyny o liczbie oktanowej 95.

Mapy Google pozwalają sprawdzać ceny paliw na stacjachMapy Google pozwalają sprawdzać ceny paliw na stacjach fot. ŁK

Żeby poznać koszt tankowania pozostałych, trzeba wejść w szczegóły konkretnej stacji paliw. Funkcja pojawiła się w mapach Google również w wersji na iPhone'y, ale tam jest bardziej ograniczona. Można sprawdzić tylko szczegóły w opisie wybranej stacji. Póki co na telefonach z jabłuszkiem brakuje wygodnego porównania wszystkich stacji benzynowych wyświetlanych na mapie.

Podobnie jest w przypadku interfejsu Android Auto. Ceny paliw da się sprawdzić bezpośrednio na ekranie samochodu dzięki tej funkcji, ale są ograniczone w podobny sposób. Mapy Google w Android Auto podają wyłącznie ceny paliw w szczegółach wybranej stacji benzynowej.

Pewnie sporo zależy od aktualizacji oprogramowania przygotowanego przez producentów samochodów. Jesteśmy pewni, że Google wkrótce przeprowadzi aktualizację systemowej aplikacji Android Auto i wtedy będzie możliwe porównanie cen paliw na wybranym obszarze w tak samo wygodnej formie, jak w przypadku telefonu.

Brawo Google. Teraz czekamy na kolejne nowości

Co jeszcze chcielibyśmy zobaczyć w kolejnych aktualizacjach Map Google i Android Auto? Przede wszystkim prezentowane w taki sam sposób ceny prądu na publicznych stacjach ładowania samochodów elektrycznych. Na pewno wygodna byłaby też bardziej wydatna pomoc głosowego asystenta Google.

Mógłby szukać okolicznej stacji z najtańszym paliwem i automatycznie nas do niej prowadzić uruchamiając nawigację. Gdy to nastąpi (jesteśmy przekonani, że to kwestia czasu), klienci zyskają kolejne argumenty do rezygnacji z kupna fabrycznych samochodowych systemów nawigacyjnych. Wkrótce czeka je taki sam los jak akcesoryjne radioodbiorniki i odtwarzacze muzyki do aut. Ten los będzie marny.

Mapy Google pozwalają sprawdzać ceny paliw na stacjachMapy Google pozwalają sprawdzać ceny paliw na stacjach fot. ŁK

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.